Strona głównaStyl życiaMyślenie o Bogu pomaga się uspokoić

Myślenie o Bogu pomaga się uspokoić

Martwisz się, że popełniłeś/aś błąd? Jeśli jesteś osobą wierzącą, po prostu pomyśl o Bogu, to cię uspokoi - mówią uczeni.
Badacze zmierzyli częstotliwość drgań fal mózgowych. Ich wzmożoność jest zależna od stanu umysłu, w którym się w danej chwili znajduje. Uczeni sprawdzali reakcje uczestników badania na popełniane przez nich błędy.

Ci, których myśli krążyły wokół spraw religijnych, wykazywali mniej intensywną reakcje na popełnione gafy i pomyłki niż pozostali.

- 85 procent światowej populacji jest związana z jakąś religią - przypomniał Michael Inzlicht z University of Toronto Scarborough, współautor badań. - Sadzę, że trzeba, abyśmy my, psycholodzy, badali przyczynę tych wierzeń odkrywając ich funkcje i sprawdzając, to czego mogą służyć - dodał.

W dwóch eksperymentach, naukowcy pokazali, że gdy ludzie myślą na temat religii i Boga, ich mózgi reagują inaczej, tj. w sposób, który pozwala im zdystansować się do niepowodzeń i mniej niepokoić się z ich powodu.

Uczestnicy badania pisali o religii, bądź wykonywali zadania kodowania wyrazów dotyczących religii lub Boga. Następnie uczeni rejestrowali aktywność mózgów partycypantów po uzupełnieniu zadań komputerowych.

Wyniki wykazały, że gdy ludzie są skłonni do myślenia o religii i Bogu, świadomie lub nieświadomie, zmniejsza się aktywność w przedniej części kory zakrętu obręczy, obszarze związanym m. in. z regulacją stanów pobudzenia organizmu i odpowiadającym za funkcję ostrzegania, gdy coś idzie nie tak, także wówczas, gdy popełniamy błędy.

Co ciekawe, ateiści reagowali inaczej. Gdy nieświadomie pomyślą o czymś, co związane jest z Bogiem, aktywność kory zakrętu obręczy wzrasta. Naukowcy uważają, że dla ludzi religijnych myślenie o Bogu może stanowić sposób porządkowania świata i wyjaśniania pozornie przypadkowych wydarzeń, co pozwala obniżyć uczucie niepokoju.

U ateistów jest odwrotnie, myśli o Bogu mogą być sprzeczne z tym, co uważają za sensowne, co wzmaga lęk i stres.

Wyniki badania zostały opublikowane w „Psychological Science", czasopiśmie Association for Psychological Science.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy