Strona głównaStyl życiaNa warszawskiej Woli prawie jak przed wojną

Na warszawskiej Woli prawie jak przed wojną

Park im. Sowińskiego, imprezy cykliczne, ulica Chłodna jako centrum towarzyskie dzielnicy oraz królewska, elekcyjna przeszłość będą pracowały na wizerunek Woli.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wola wolskie parki, a zwłaszcza Park i Amfiteatr im. Sowińskiego to najbardziej rozpoznawalne, wyróżniające dzielnicę miejsca w oczach jej mieszkańców. Jako znaki rozpoznawcze Woli ankietowani wymieniali także Powązki, getto i robotniczą przeszłość tego rejonu stolicy. Nie jest im znana historia dzielnicy związana z elekcjami królów polskich.

Z Wolą najbardziej identyfikują się najmłodsi i najstarsi jej mieszkańcy. Dla ankietowanych to rozproszona dzielnica żyjąca przeszłością, władze Woli inicjują więc działania zmierzające do zmiany jej postrzegania. Aby poprawić obraz Woli zaplanowały na ten rok rewitalizację Parku Szymańskiego, na przyszły zaś ulicy Chłodnej, która w zamierzeniu ma stać się tutejszym centrum kulturalnym.
Poprzez organizacje imprez, które na stałe wpisały się już do kalendarza wydarzeń kulturalnych, włodarze miejscy chcą promować Wolę i zwrócić na nią uwagę warszawiaków. Wśród wydarzeń wyróżnia się organizowany w tym roku już po raz czwarty Nowy Kercelak, który odbędzie się 13 czerwca na ul. Chłodnej oraz Piknik Elekcyjny na Woli zaplanowany na 30 maja.

Na wolskim festynie Nowy Kercelak zostaną przywołane zapachy, smaki i dźwięki przedwojennej Warszawy. Podczas festynu na około 100 stoiskach jarmarcznych z całej Polski będzie można kupić niepowtarzalne produkty regionalne, wyroby artystyczne, rękodzieło, starocie oraz słodycze. Imprezę prowadzoną przez Dorotę Wellman uświetni występ Krzysztofa Krawczyka, Jay Delano i Kate Ryan. Tancerze z programu You Can Dance i Tańca z Gwiazdami udzielą odwiedzającym lekcji tańca. Animatorzy w strojach z lat 30 - tych będą uczyć warszawiaków przedwojennych gier: fajerki, cymbergaja i trzech kubeczków.

Piknik Elekcyjny na Woli, który będzie miał miejsce w Amfiteatrze w Parku im. Sowińskiego, został natomiast przewidziany jako zakończenie trwającego od początku bieżącego roku cyklu imprez tematycznych, dla których motywem przewodnim jest elekcyjna przeszłość dzielnicy. W ramach imprezy odbędzie się inscenizacja ostatniej elekcji Stanisława Augusta na króla Polski z 1764 r. z udziałem publiczności, aktorów i muzyków. Organizatorzy chcą przyciągnąć mieszkańców miasta na Wolę, pokazując jej historyczną przeszłość związaną z odbywającymi się tu wyborami królów Polski. W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w happeningu, warsztatach historycznych oraz zobaczyć musztrę i ogrody królewskie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy