Strona głównaStyl życiaNarodowe Święto Niepodległości 2019

Narodowe Święto Niepodległości 2019

11 listopada to data zakończenia I wojny światowej. Jednocześnie, tego właśnie dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu, przywracając tym samym niepodległość Rzeczpospolitej, po 123 latach zaborów. Dziś obchodzimy 101. rocznicę powrotu Polski na mapy świata.
Narodowe Święto Niepodległości 2019 Powrót Polski do grona niepodległych państw był procesem trwającym wiele lat. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że rozpoczął się on jeszcze za czasów I rzeczpospolitej i nieprzerwanie - choć z różnym skutkiem - był przeprowadzany przez cały czas, gdy nasz kraj tkwił pod zaborami. w odzyskaniu suwerenności pomogło Polakom kilka splotów okoliczności, związanych z szeroko ujętą sytuacją geopolityczną jaka powstała w wyniku I wojny światowej. W tej wielkiej wojnie nasi zaborcy stali po różnych stronach, a w jej wyniku każdy z nich mocno ucierpiał. Jednak samo osłabienie okupantów nie wystarczyło. To naszym dyplomatom, politykom, intelektualistom i działaczom społecznym udało się udało się przedstawić "Sprawę polską" jako jedno z najważniejszych zagadnień tej wojny. Właśnie z tego powodu rozejm z Compiegne stał się dla Polski początkiem odzyskania państwowości.

W działania na rzecz niepodległości zaangażowanych było wielu Polaków, jednak to postać Józefa Piłsudskiego stała się najważniejszym symbolem walki o niepodległość. Złożyło się na to wiele czynników, ale największe znaczeni miała jego osobowość i zaangażowanie w proces dziejowy przyniosły mu największą sławę. O wolność walczył jednak nie tylko późniejszy Marszałek, wspierało ją także wielu ówczesnych patriotów, z różnych czasem wrogich sobie opcji politycznych. Warto tu wspomnieć choćby Romana Dmowskiego, bez którego wysiłków nie byłoby możliwe tak szybkie (już w styczniu 1919) uznanie Polski przez mocarstwa europejskie. Dziś niewiele osób kwestionuje zasługi każdego z dwóch Wielkich II Rzeczpospolitej, a marsze z okazji Święta Niepodległości zatrzymują się pod pomnikami obu patriotów.

Ponad wiek bez oficjalnej państwowości i funkcjonowania pod różnymi zaborami odcisnął jednak ogromne piętno na Polsce. Część następstw tego stanu rzeczy widoczna jest do dzisiaj.

Na pamiątkę odzyskania niepodległości 11 listopada jest w naszym kraju świętem narodowym. ustanowił oficjalnie w 1937 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety, szybko zniknęło ono z kalendarzy, wraz ze świeżo odzyskaną niepodległością - najpierw przez pod hitlerowską i sowiecką okupację wojenną, a potem w okresie PRL, gdy obchodzenie 11 listopada zostało zakazane. Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych na mocy ustawy Sejmu z 1989 roku.

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy, należy też do świąt w czasie których obowiązuje . To również jeden z dni, w którym budynki publiczne oraz domy prywatne dekorowane sa .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 18:08:27, 11-11-2012 bogus223a

  Święto Niepodległości powinno być bardziej uroczyste nie tam jakieś manifestacje,pochdy defilady musztry.
  Powinny być organizowane rużne imprezy aby cały narud się bawił i imprezował w każdej gminie i mieście.
 • 20:15:00, 11-11-2012 Ela Klimczak

  No właśnie! popieram
 • 10:59:56, 28-11-2012 aniamazk

  w tym roku rodacy się nie popisali z tą manifestacją .
 • 12:04:57, 28-11-2012 Stefan

  Cytat:
  w tym roku rodacy się nie popisali z tą manifestacją
  Aniu.
  To prawda. Z jednej strony zbiorowa amnezja, a z drugiej warcholstwo wrodzone.

  Ale w Gdańsku i Krakowie nie było tak źle.
  Przeczytaj posty 6 i 7 w wątku http://www.klub.senior.pl/spoleczens...012-12202.html .

  Pozdrawiam.
  S.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • Hospicja.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy