Strona głównaStyl życiaNastolatkowie i seniorzy słabiej sobie radzą w interakcjach społecznych

Nastolatkowie i seniorzy słabiej sobie radzą w interakcjach społecznych

Młodzież i seniorzy zwracają mniejszą uwagę na sygnały społeczne w interakcjach z ludźmi niż osoby z pozostałych grup społecznych.
Nastolatkowie i seniorzy słabiej sobie radzą w interakcjach społecznych [fot. 41330 from Pixabay]
Uwaga społeczna zmienia się wraz z wiekiem, co oddziałuje na to, jak skutecznie interpretujemy interakcje społeczne w życiu codziennym.

Interpretacja mimiki, tonu głosu i gestów innych osób to ważne elementy interakcji społecznych, które pozwalają nam na szybkie wnioskowanie o stanach innych ludzi, takich jak intencje, , pragnienia i przekonania. To ułatwia przyjmowanie perspektywy innych osób i empatii, a wraz z innymi podstawowymi umiejętnościami społecznymi odgrywa ważną rolę w poprawie naszego samopoczucia.

Psychologowie zbadali, w jaki sposób kształtowana jest uwaga społeczna w okresie dojrzewania i czy różni się ona w dorosłości. Naukowcy zarejestrowali zachowania uczestników w dwóch sytuacjach: przy rozmowie twarzą w twarz i podczas poruszania się ludzi po otoczeniu. Użyli do tego okularów do śledzenia wzroku, aby monitorować koncentrację uwagi na informacjach społecznych i niespołecznych. Oceniano aktywność młodzieży (10-19 lat), osób młodych (20-40 lat) i ludzi starszych (60-80 lat).

W pierwszym eksperymencie odkryto, że młodzież i starsi spędzali mniej czasu na patrzeniu na twarz rozmówcy, a więcej czasu na zapamiętaniu otoczenia, w porównaniu z ludźmi z grupy 20-40 lat. W drugim eksperymencie młodzież i seniorzy spędzali mniej czasu na przyglądaniu się ludziom w ruchliwym środowisku uniwersyteckim, w porównaniu z młodymi ludźmi. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nastolatkowie i starsi uznają sytuację społeczną za bardziej wymagającą niż pozostali i dlatego unikali przyswajania złożonych informacji społecznych dotyczących twarzy.

Stosując technologię śledzenia wzroku, zyskaliśmy lepszy wgląd w społeczne interakcje i codzienne nastawienie społeczne, mówią autorzy. Mniejsza koncentracja na twarzach oznacza, że młodzież i seniorzy tracą ważne wskazówki i mogą sobie trudniej radzić w interakcjach lub tracić szansę na większe zaangażowanie w międzyludzkich.

W okresie nastoletnim ludzie ciągle uczą się tworzenia i rozwijania relacji, więc doświadczają znaczących zmian w swoich doświadczeniach i preferencjach. Jeśli chodzi o starszych, znaczące osłabienie zdolności do interakcji społecznych może prowadzić do izolacji i oraz kłopotów zdrowotnych, oceniają psycholodzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy