Strona głównaStyl życiaNie przesiaduj na kanapie przed tv. Po pięćdziesiątce oznacza to szybsze pogorszenie pamięci

Nie przesiaduj na kanapie przed tv. Po pięćdziesiątce oznacza to szybsze pogorszenie pamięci

Oglądanie telewizji przez co najmniej trzy godziny dziennie przez osoby po pięćdziesiące oznacza znaczne przyspieszenie rozwoju problemów z pamięcią.
Nie przesiaduj na kanapie przed tv. Po pięćdziesiątce oznacza to szybsze pogorszenie pamięci [Fot. Giambra - Fotolia.com]
Kiedy uczeni przeanalizowali dane dotyczące ponad 3,5 tys. ludzi w wieku powyżej 50 lat, odkryli, że przesiadywanie w fotelu przed telewizorem po kilka godzin dziennie wiąże się z dwukrotnym przyspieszeniem procesu osłabiania .

Ci, którzy poświęcali na oglądanie telewizji mniej niż trzy godziny dziennie, cechowali się osłabieniem pamięci o około cztery do pięciu procent, natomiast osoby wpatrujace się w telewizor ponad trzy godzinny każdego dnia, odznaczali się osłabieniem pamięci na poziomie 8 do 10 procent, mówią naukowcy z University College London.

Według autorów, ma charakter czuwania przy jednoczesnej bierności („alert but passive"), co wywołuje taki efekt poznawczy, który przyczynia się do osłabienia pamięci. Co więcej, ludzie „przyspawani" do kanapy przed telewizorem rzadziej podejmują aktywności, które pomagają zachować dobry poziom .

Oglądanie może dać różne korzyści, np. odstresowywać czy pozwalać na dowiadywanie się nowych rzeczy, ale jeśli trwa zbyt długo, nie sprzyja zdrowiu, oznacza bowiem brak aktywności fizycznej i różnorodnych bodźców stymulujących intelektualnie, wyjaśniają uczeni. Badania pokazały, że długie oglądanie telewizji jest jednym z czynników sprzyjających demencji.

jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie. Na chorobę cierpi około 50 milionów ludzi, a co roku diagnozuje się kilka milionów nowych przypadków. Liczba pacjentów zwiększy się w najbliższych latach ze względu na starzenie się wielu społeczeństw, wskazują eksperci światowej Organizacji Zdrowia. Jakkolwiek otępieniu nie da się w pełni zapobiec, można opóźnić jego rozwój dzięki zdrowemu stylowy życia, obejmującemu odpowiedni poziom aktywności fizycznej, zbilansowaną dietę, bogate życie społeczne i anagażowanie się w zajęcia wymagające wysiłku intelektualnego.

O badaniach napisano w magazynie Scientific Reports.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć