Strona głównaStyl życiaNie unikaj towarzystwa - aktywni i otwarci ludzie mogą zdrowiej się starzeć

Nie unikaj towarzystwa - aktywni i otwarci ludzie mogą zdrowiej się starzeć

Im więcej ludzi masz w swoim otoczeniu, tym zdrowiej się starzejesz, mówią uczeni z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.
Nie unikaj towarzystwa - aktywni i otwarci ludzie mogą zdrowiej się starzeć [Fot. Pixabay.com]
Trzeba regularnie spotykać się z ludźmi i nie ograniczać kręgu towarzyskiego do najbliższych członków rodziny i przyjaciół. Kontakty z innymi pomagają zachować wyższy poziom aktywności i poprawiają psychiczne samopoczucie.

Osoby starsze, które są i nie redukują swoich interkacji: poza członkami rodziny i przyjaciółmi, chętnie obywają pogawędki z sąsiadami, listonoszem, dostarczycielem pizzy, czy ekspedientką w sklepie, prowadzą ogólnie bardziej aktywny tryb życia i doświadczają mniej , słowem zdrowiej się starzeją.

W badaniach wzięło udział ponad 300 osób w wieku powyżej 65 lat. Uczestnicy zdawali dokładne relacje ze swoich działań i kontaktów z innymi - raportowali o tym przez co trzy godziny przez cały tydzień. Ponadto nosili liczniki mierzące poziom . Okazało się, że podczas spotkań z innymi ludzie ci byli bardziej aktywni, bo takie interakcje miały miejsce zazwyczaj podczas zakupów, spaceru, przemieszczania się do jakiegoś urzędu czy kawiarni. Im częściej dana osoba rozmawiała z kimś innym, tym mniej czasu spędzała w pozycji siedzącej.

Według autorów, wydaje się, że utrzymywanie stosunków społecznych z ludźmi, z szerszym ich kregiem, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie seniorów, bo ma związek, częstszym wysiłkiem fizycznym. Obydwa te czynniki, tj. wysiłek fizyczny i przebywanie w toarzystwie innych, wpływają na popawę samopoczucia psychicznego i zmniejszają poziom negatywnych emocji.

Poziom aktywności ma szczególne znaczenie w starszym wieku, a wielu ludziom bardzo trudno jest się zmobilizować do regularnych ćwiczeń na siłowni czy świeżym powietrzu. Wszystko to zaś: częste spotkania ze znajomymi, członkowstwo w jakiejś grupie dyskusyjnej, chadzanie do ulubionej kawiarni, przekłada się na zmniejszanie czasu pozostawania w pozycji siedzącej i ogranicza destrukcyjną dla ludzi , wskazują amerykańscy badacze.

O wynikach badań można przeczytać w Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences and Social Sciences.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy