Strona głównaStyl życiaNiedobór snu - długo wraca się do normalnego funkcjonowania

Niedobór snu - długo wraca się do normalnego funkcjonowania

Po 10-dniowym okresie niedoboru snu, potrzeba było aż siedmiu dni rekonwalescencji, by ludzie odzyskali uprzednią szybkość reakcji. Co istotne, nie odzyskali w tym czasie pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne wskaźniki funkcjonowania.
Powszechnie wiadomo, że zaburza nasze funkcjonowanie. Przykładowo, niedostateczna ilość odpoczynku wiąże się z deficytami uwagi i , a także nasilonym ryzykiem wypadków samochodowych, i innymi kłopotami zdrowotnymi.

Przeprowadzono eksperyment, w którym kilkorgu zdrowym osobom przez 10 dni ograniczano sen, a następnie 7 dni odpoczywały one bez ograniczeń. Uczestnicy nosili na nadgarstku czujniki, aby można było monitorować pory snu i aktywności. Codziennie przechodzili również elektroencefalografię (EEG), co pozwoliło śledzić aktywność mózgu i odpowiadali na pytania (efekt Stroopa), które umożliwiały mierzenie czasu reakcji i dokładność.

Po 7 dniach rekonwalescencji uczestnicy nie powrócili jeszcze do funkcjonowania sprzed deprywacji snu, i to w większości miar aktywności. Tylko czas reakcji wrócił do poziomu wyjściowego.

- Badanie procesu regeneracji po dłuższym okresie ograniczenia snu pokazuje różnice w reakcjach behawioralnych, motorycznych i neurofizjologicznych na i powrót do normalnego funkcjonowania - mówi Jeremi Ochab z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy