Strona głównaStyl życiaNiewidomi naprawdę mają lepszy słuch

Niewidomi naprawdę mają lepszy słuch

Od dawna uważano, że osoby, które nie widzą, cechują się bardziej wyostrzonymi innymi zmysłami, co pomaga im funkcjonować w świecie. Teraz przeprowadzono badania, które pokazują, dlaczego niewidomi odznczają się wrażliwszym słuchem.
Niewidomi naprawdę mają lepszy słuch [Fot. hedgehog94 - Fotolia.com]
Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim i amerykańskich uniwersytetach objęły ludzi, którzy byli niewidomi od urodzenia lub jako dzieci. Ustalono, że ich większe zdolności słyszenia mogą wynikać z tego, że ich słuch jest znacznie lepiej dostosowany do zmian częstotliwości.

Dostrajanie się do najdrobniejszy różnic w codziennie słyszanych dźwiękach może pomóc niewidomym interpretować otoczenie, w którym się znajdują.

W przypadku osoby, która widzi, dokładne odwzorowanie dźwięku nie jest tak istotne, ponieważ posługuje się ona także wzrokiem, który pozwala rozpoznawać obiekty. Niewidomi zaś nie mają do dyspozycji tego zmysłu, więc pozostaje im opierać się głównie na danych dźwiękowych, wyjaśniają badacze.

Uczestnicy zostali poddani badaniom MRI, które pozwoliły na analizę i sprawdzenie, jakim dokładnie zmianom uległy neurony, by móc się dostroić do subtelnych zmian częstotliwości. Ponadto przeanalizowano, w jaki sposób region mózgu odpowiedzialny za obserwację poruszających się obiektów u widzących osób, jest zmodyfikowany u niewidomych, by kontrolować przemieszczanie się rzeczy na podstawie .

Co więcej, przeprowadzono też badania z udziałem osób, które były niewidome od wczesnego dzieciństwa, ale operacyjnie przywrócono im wzrok w wieku dorosłym. Okazało się, że region mózgu, znany jako hMT +, pełnił rolę monitorownia ruchów zarówno dla danych wzrokowych i słuchowych.

Obszar mózgu, który otrzymuje bardzo podobne informacje słuchowe u osób niewidomych i widzących, jest ten sam. U ludzi niewidomych jednak uzyskuje więcej informacji na podstawie samego dźwięku i zmienia swoje ustrukturyzowanie wyjaśniają uczeni.

O badaniach napisano w Journal of Neuroscience oraz Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy