Strona głównaStyl życiaNiezawodny sposób na stres - naucz się odpuszczać

Niezawodny sposób na stres - naucz się odpuszczać

Trzeba umieć „dać sobie spokój" - dzięki temu znacznie obniżymy poziom doświadczanego stresu, radzą uczeni z University of California i Pennsylvania State University.
Niezawodny sposób na stres - naucz się odpuszczać Ten, kto nie potrafi z dystansem podchodzić do drobnych problemów i wciąż analizuje, dlaczego coś poszło nie tak, czy jak rozwiązać każdą najdrobniejszą przeszkodę, doświadcza znacznie silniejszego stresu ten, kto potrafi odpuszczać, mówią psycholodzy.

Nowe badania pokazują, że negatywne emocje utrzymujące się długo po doświadczeniu niewielkich codziennych stresujących wydarzeń, mają w dłuższej perspektywie istotny na nasze zdrowie fizyczne, wskazują autorzy badań.

Zazwyczaj, kiedy mówi się o rodzajach czynników stresowych, które wpływają na zdrowie, ludzie myślą o jakichś drastycznych wydarzeniach, takich, które mają bardzo silne oddziaływanie na ich życie, np. śmierć ukochanej osoby lub rozwód. Jednak wiele wyników badań sugeruje, że nie tylko takie zadrzenia, ale również małe codzienne źródła stresu mogą oddziaływać na stan zdrowia.

Uczeni przeanalizowali dane badań, w ramach których przez kilkadziesiat lat monitorowano zdrowie tysięcy ludzi. W szczególności wzięto pod uwagę odpowiedzi uczestników na pytania dotyczące doświadczanych seriami w ciągu kolejnych kilku dni. Badani dokładnie opisywali, czy targały nimi takie uczucia, jak , , drażliwość i .

Ustalono, że ludzie, którzy odczuwali większy , gdy doświadczali małych problemów, dziesięć lat później mieli więcej problemów zdrowotnych, w tym: chorób przewlekłych, trudności z codziennym funkcjonowaniem i ograniczeń w wykonywaniu codziennych czynności.

Jak podkreślają badacze, związek pomiędzy silnym odczuwaniem stresu w codziennym życiu i późniejszymi kłopotami zdrowotnymi pozostawał w mocy, także po uwzględnieniu płci, poziomu wykształcenia i początkowego stanu zdrowia uczestników. Okazuje się, że sama ilość czynników stresujących oraz to, w jaki sposób reaguje się na codzienne wywołujące stres wydarzenia, ma wpływ na zdrowie fizyczne.

Jak uważają uczeni, startegia dystansowania się od nieprzyjemnych codziennych zdarzeń czy własnych błędów, może popłacać zdrowotnie.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Psychological Science.

Na podstawie: Health Years Later

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy