Strona głównaStyl życiaNowa Zelandia przyjazna seniorom

Nowa Zelandia przyjazna seniorom

Mieszkańcy Nowej Zelandii mogą być dumni ze swojego podejścia osób starszych. Kraj ten jest światowym liderem w promowaniu pozytywnych aspektów starzenia się. W 2001 rząd rozpoczął akcję pod nazwą Nowozelandzka Strategia Pozytywnego Starzenia, która nakłania osoby starsze by przyłączyły się do lokalnych grup seniorów aby lepiej zapoznać się z wartościami, wiedzą, zdolnościami oraz poznać doświadczenie innych.
Obecnie 37 agencji rządowych oraz 31 władz lokalnych wdrożyło Strategię Pozytywnego Starzenia się. Od ubiegłego roku liczba zainteresowanych wzrosła o 8 agencji rządowych i 10 władz lokalnych.

W ubiegłym roku ulepszano i unowocześniano projekt, który sprawdził się już na bardzo wielu obszarach.

- Podejście naszego rządu było zaaprobowane przez Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych, który w swoim ostatnim raporcie mówi, że biorąc pod uwagę specyficzne plany starszych osób, uwydatnione zostaje znaczenie starzenia się w kontekście narodowej polityki socjalnej. Twierdzi, że plan starzenia się pomaga określić priorytety i odpowiednio dużo uwagi poświęcić sprawom związanym z tym procesem.

- Wiem, że z zaangażowaniem wszystkich szczebli społeczeństwa, Nowa Zelandia będzie coraz lepszym miejscem dla osób starszych – mówi minister ds. Seniorów Ruth Dyson.

Rząd dla seniorów zamieszkujących Nową Zelandię robi co w jego mocy, by w tym kraju żyło się nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie.

Ostatnio przyjęto dokument, który pomaga zagwarantować ubezpieczonym osobom lepszą ochronę prawną.

We współpracy z podmiotami komercyjnymi uruchomione zostały również karty SuperGold ze zniżkami obejmującymi serwisy i produkty dla seniorów. Karty takie zapewniają pierwszeństwo w różnego rodzaju sytuacjach jak i korzystanie z wielu promocji. Na przykład dla posiadaczy złotej karty jedno z biur podróży organizuje darmowe wycieczki od 1 do 12 października.


Rząd w swoim programie specjalnego traktowania osób starszych nie zapomniał o obniżeniu kosztów wizyt u lekarza oraz recept dla osób powyżej 65 roku życia.

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi mają sprawić by seniorom w Nowej Zelandii żyło się lepiej i prościej.

Paulina Król / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy