Strona głównaStyl życiaOlejek cynamonowy pomaga walczyć z komarami

Olejek cynamonowy pomaga walczyć z komarami

Olejek cynamonowy może pełnić funkcję ładnie pachnącego, przyjaznego dla środowiska pestycydu, który pomoże pozbyć się larw komarów.
Olejek cynamonowy pomaga walczyć z komarami [fot.  Orna Wachman from Pixabay] może być też dobrym środkiem odstraszającym komary, chociaż potrzeba jeszcze testów na dorosłych owadach.
Oprócz tego, że latem są uciążliwe, mogą stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego, przenoszą bowiem takie śmiercionośne patogeny, jak malaria, żółta febra i wirus Zachodniego Nilu. Standardowe pestycydy są zwykle skuteczne w zwalczaniu larw komarów przed ich wykluciem, jednak częste stosowanie tych środków budzi obawy dotyczące środowiska i zdrowia.

- Problemy te uwydatniły potrzebę nowych strategii zwalczania larw komarów - mówi prof. Peter Shang-Tzen Chang z National Taiwan University. Uczeni coraz częściej poszukują łagodniejszych naturalnych związków, które byłyby pomocne w walce z komarami i innymi szkodnikami.

Przetestowano jedenaście związków w olejku z liści cynamonu pod kątem ich zdolności do zabijania larw komara Aedes aegypti. - Cztery substancje - aldehyd cynamonowy, octan cynamonu, eugenol i anetol - wykazywały najsilniejszą aktywność przeciwko A. aegypti w 24-godzinnych testach - mówi prof. Chang.

Aktywność larwobójczą mierzy za pomocą wskaźnika zwanego LC50. - Wartość LC50 to stężenie, które zabija 50 procent larw komarów w ciągu 24 godzin - wyjaśnia Chang. Niższy wskaźnik LC50 oznacza wyższą aktywność, ponieważ do zabicia larw w takim samym czasie potrzeba niższego stężenia. Wszystkie wspomniane substancje cechowały się LC50 poniżej 50 części na milion (ppm), a aldehyd cynamonowy był najsilniejszy.

Inne popularne olejki eteryczne, takie jak kocimiętka, dawały podobne efekty. Cynamon jednak sprawdzono pod kątem zwalczania komarów sprawdzono po raz pierwszy.

Aldehyd cynamonowy jest głównym składnikiem olejku z liści cynamonu i stosuje się go całym świecie jako dodatek do żywności i substancję aromatyczną. Preparat z jego zawartością można rozpylać podobnie jak pestycyd, przy czym nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie i dodatkowym atutem jest jego przyjemny zapach.

Jakkolwiek przetestowano olejek jedynie przeciwko A. aegypti, powinien być równie śmiercionośny jak larwy innych gatunków komarów, uważają uczeni. W dalszych badaniach planują sprawdzić jego działanie przeciw innym rodzajom , a także porównać jego efekty ze skutkami komercyjnych pestycydów.

- Sądzimy, że olejek cynamonowy może również oddziaływać na dorosłe komary, jako środek odstraszający - mówi prof. Chang.

Na podstawie:

Tagi: cynamon, komary

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy