Strona głównaStyl życiaOtyli ludzie codziennie zmagają się ze stygmatyzacją

Otyli ludzie codziennie zmagają się ze stygmatyzacją

Kobiety z nadwagą i otyłe są narażone na częste, nawet codzienne zniewagi i upokorzenia ze strony nieznajomych, rodziny i przyjaciół.
Otyli ludzie codziennie zmagają się ze stygmatyzacją Pięćdziesiąt kobiet mających lub otyłych przez tydzień prowadziło online dziennik i „zebrało" w sumie 1007 wydarzeń stygmatyzujących je z powodu ich tuszy.

jest związana z wieloma stereotypami społecznymi: korpulentne osoby są uważane za mniej wytrzymałe i słabsze, mniej kompetentne i mniej sympatyczne", powiedział Jason Seacat, główny autor badań i profesor psychologii na Western New England University w Springfield, Massachusetts. „Im więcej waży dana osoba, tym większego piętna doświadcza", dodaje Seacat.

Jeśli chodzi o nieprzyjemne doświadczenia, 84 proc. badanych napotkało bariery fizyczne, 74 proc. usłyszało nieprzyjemne uwagi od innych, 72 proc. wytrzymywało wpatrywanie się w siebie innych ludzi, taki sam odsetek usłyszał negatywne założenia na swój temat od innych.

Jak wynika ze statystyk amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, ponad dwie trzecie Amerykanów ma nadwagę lub otyłość. Mimo że są stanowią większą część społeczeństwa, ich jest powszechnym zjawiskiem.

Wyzwaniem dla osób z nadwagą jest to, że ich problem jest natychmiast widoczny dla innych. "Niemal każdy zmaga się z pewnego rodzaju problemami zdrowotnymi, ale otyłość stanowi coś, jest widoczne na zewnątrz," mówi Ted Kyle ze stowarzyszenia naukowego Obesity Society.

Jak wskazują autorzy badań, jakkolwiek działania, takie jak utrzymanie zdrowej diety i regularne angażowanie się w ćwiczenia, są trudne dla większości ludzi, gdy tusza jest stygmatyzowana, prozdrowotne cele mogą stać się wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Dlaczego ludzie są nieuprzejmi i złośliwi dla otyłych? Ted Kyle mówi, że złośliwcy sądzą, iż poprzez swoje komentarze pomagają zaadresować problem. „Ludzie uważają, że mają przyzwolenie, a niektórzy, że wręcz obowiązek, wygłosić komentarze czy rady", wyjaśnia Kyle.

W ramach badań 50 kobiet w średnim wieku 38 lat raportowało codzienne doświadczenia związane z wagą. Uczestniczki podały informacje o swoim wieku, stanie cywilnym, poziomie edukacji, wzroście, wadze, częstotliwości podejmowania aktywności fizycznej, etc. Kobiety codziennie odnotowywały rozmaite zdarzenia związane z nadwagą. Okazało się, że takich sytuacji było zaskakująco dużo.

Stygmatyzację zdefiniowano jako jakąkolwiek formę traktowania lub negatywnej oceny mającą miejsce ze względu na wagę.

Uczeni odkryli, że wskaźnik masy ciała był najważniejszym czynnikiem związanym z niemal wszelkimi formami piętna. Co więcej, uczestniczki zgłaszały więcej przypadków stygmatyzacji, gdy częściej wchodziły w interakcje innymi ludźmi.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Health Psychology.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy