Strona głównaStyl życiaPamięć o represjonowanych podczas okupacji

Pamięć o represjonowanych podczas okupacji

8 maja w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia w wersji docelowej programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas spotkania Janusz Kurtyka, prezes IPN i wiceminister kultury Tomasz Merta przypomnieli podstawowe zawożenia programu, którego inauguracja miała miejsce 1 września 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Celem przedsięwzięcia jest imiennie upamiętnienie obywateli polskich represjonowanych pod niemiecką okupacją w latach 1939-45, zebranie, we współpracy z wieloma kompetentnymi instytucjami i środowiskami w Polsce, wszelkich informacji na temat osób prześladowanych. Od pierwszej chwili jestem przekonany o ważności tego projektu, ponieważ wielu rzeczy w tej dziedzinie po II wojnie nie zrobiono lub nie zrobiono dobrze. Jego celem jest nie tylko zebranie w jednymi miejscu rozproszonych danych liczbowych dotyczących polskich obywateli, którzy padli ofiarą niemieckich represji, ale również uczynienie anonimowej historii opowieścią o losach poszczególnych osób - powiedział podczas konferencji minister Merta.

Obecnie trwa pierwsza faza realizacji programu mająca na celu integrację baz danych będących w posiadaniu różnych instytucji i środowisk partnerskich. Po jej zakończeniu rozpocznie się drugi etap polegający na szukaniu nowych danych i przeszukiwaniu kolejnych archiwów, w tym także niemieckich. Dane te wejdą do ogólnodostępnego portalu internetowego: www.straty.pl zawierającego informacje o możliwie wszystkich ofiarach różnych form represji.

Minister Merta zapowiedział, że 2007 r. program otrzyma znaczne wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponieważ aż siedem instytucji zaangażowanych w realizację projektu złożyło wnioski o dofinansowanie w ramach programów operacyjnych. Udział finansowy środków ministerialnych w tym roku wyniesie około 600 - 800 tys. złotych. Minister Merta zapewnił, że program będzie wspierany również w kolejnych latach.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Tagi: historia, wojna, ipn

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:24:09, 30-07-2007 an_inna

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    Zanotowalam
    Jedyna mala dygresja: dlaczego nie ma tam zadej muzyki? Czy cos trzeba specjalnie otworzyc?
    Chyba potrzebny jest Adobe Flash Player. Nie mogę sobie z tym poradzić - może mam starą wersję?
  • 18:50:14, 30-07-2007 ammi1952

    aniu dzięki widać nieco zmienili adres ja miałam http://wirtualnemuzeum.1944.pl/index1.html ale on kuż nieaktualny
    Pozdrawiam Grażyna

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy