Strona głównaStyl życiaPapierowe i bambusowe słomki są toksyczne?

Papierowe i bambusowe słomki są toksyczne?

Powszechnie obecnie używane „ekologiczne" papierowe słomki do napojów zawierają trwałe i potencjalnie toksyczne substancje chemiczne.
Papierowe i bambusowe słomki są toksyczne? [fot. StockSnap from Pixabay]
Belgijscy badacze przebadali 39 marek słomek pod kątem grupy syntetycznych substancji chemicznych zwanych związkami poli- i perfluoroalkilowymi (PFAS).

PFAS wykryto w większości testowanych słomek, a najczęściej w tych wykonanych z papieru i bambusa.

Z PFAS tworzy się produkty codziennego użytku, od odzieży po patelnie z powłoką nieprzywierającą, odporne na wodę, ciepło i plamy. Związki te mogą być jednak potencjalnie szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Rozkładają się bardzo powoli i mogą utrzymywać się w środowisku przez tysiące lat, przez co zaczęto je nazywać „wiecznymi substancjami chemicznymi". Wiąże się je z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym gorszą odpowiedzią na szczepionki, niższą masą urodzeniową noworodków, , podwyższonym poziomem , uszkodzeniami wątroby, nowotworem i rakiem jądra.

- Słomki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak papier i bambus, są często reklamowane jako bardziej przyjazne dla środowiska niż te wykonane z tworzyw sztucznych - mówi dr Thimo Groffen z Uniwersytetu w Antwerpii. - Jednak obecność PFAS w tych słomkach oznacza, że niekoniecznie jest to zgodne z prawdą - dodaje.

Coraz większa liczba krajów, w tym Wielka Brytania i Belgia, zakazuje sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym słomek do napojów, a popularną alternatywą stały się ich wersje pochodzenia roślinnego.

Przetestowano słomki do picia 39 różnych marek wykonane z pięciu materiałów - papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej i plastiku.

Produkty większości marek (27/39, czyli 69 proc.) zawierały PFAS, a łącznie wykryto 18 różnych PFAS.

PFAS najczęściej znajdowały się w papierowych słomkach - substancje te wykryto w 18/20 (90 proc.) badanych marek. PFAS wykryto także w 4/5 (80 proc.) marek słomek bambusowych, 3/4 (75 proc.) marek słomek plastikowych i 2/5 (40 proc.) marek słomek szklanych. Wspomnianych związków nie wykryto w żadnych słomkach stalowych.

Najczęściej spotykanym PFAS był kwas perfluorooktanowy (PFOA), który został zakazany na całym świecie od 2020 roku.
Wykryto także kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS), czyli „ultrakrótkołańcuchowe" PFAS, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie i mogą przedostawać się ze słomek do napojów.

Stężenia PFAS były niskie i, biorąc pod uwagę, że większość ludzi używa słomek jedynie okazjonalnie, stwarzają niskie ryzyko dla zdrowia ludzkiego. Jednakże PFAS mogą pozostawać w organizmie przez wiele lat, a ich stężenie może z czasem wzrastać.
- Niewielkie ilości PFAS, choć same w sobie nie są szkodliwe, mogą zwiększyć obciążenie tymi związkami już obecne w organizmie - mówi dr Groffen.

Nie jest jasne, czy producenci dodali do słomek PFAS dla zapewnienia wodoodporności, czy też było to wynikiem zanieczyszczenia. Potencjalne źródła skażenia obejmują glebę, w której uprawia się rośliny, a także wodę używaną w procesie produkcyjnym. Jednakże obecność substancji chemicznych w prawie każdej marce słomki papierowej oznacza, że w niektórych przypadkach prawdopodobnie była ona stosowana jako powłoka hydrofobowa - uważają eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy