Strona głównaStyl życiaPluskwy: kilka ważnych informacji

Pluskwy: kilka ważnych informacji

Pluskwy są przyciągane przez ciepło i dwutlenek węgla. - Jeśli żyjesz, twoje ciało jest ciepłe i oddychasz, więc stanowisz magnes na pluskwy - mówi dr Jorge Parada z Loyola University Health System.
Pluskwy: kilka ważnych informacji [fot. Cicero7 from Pixabay]
To, że nie widzisz tych owadów, nie oznacza, że ich nie ma. - Przyjrzyj się uważnie, ponieważ pluskwy są bardzo trudne do dostrzeżenia. Uwielbiają chować się w pęknięciach i szczelinach materacy, poduszek, ram łóżek i innych konstrukcji. Rzadko można je zobaczyć na otwartej przestrzeni czy na powierzchni łóżka bądź krzesła - wyjaśnia dr Parada. - Pluskwy są mistrzami zabawy w chowanego. Nierzadko zdarza się, że w ogóle je przeoczymy, dlatego też trzeba szukać charakterystycznych oznak. Można podejrzewać ich obecność, jeśli na plamki krwi lub odchodów znajdą się na materacach lub za tapetą - dodaje.

Pluskwy są różne, ale te najpowszechniejsze są czasami opisywane jako wyglądające jak pestki jabłoni. Dorosłe owady osiągają wielkość od 5-7 mm, podczas gdy młode osobniki mogą mieć małe rozmiary do 1,5 mm. Podczas żerowania powiększają, nabrzmiewając krwią. Dorosłe osobniki zmieniają kolor z brązowego na czerwonawy.

Pluskwy zazwyczaj gryzą odsłonięte obszary skóry (takie jak twarz, szyja, dłonie i ramiona). - Samo ukąszenie jest bezbolesne i zwykle pozostaje niezauważone. Insekty wstrzykują antykoagulant podczas żerowania (co zwykle trwa 5-10 minut), co sprawia, że cały proces jest dla owada łatwiejszy i mniej zauważalny dla człowieka - wyjaśnia dr Parada.

Ukąszenia pluskiew mogą wyglądać bardzo podobnie do ukąszeń innych owadów. - Wskazówką, która może sugerować obecność pluskiew, jest znalezienie po przebudzeniu czerwonych, swędzących ukąszeń, zwłaszcza jeśli ukąszenia na skórze układają się w rzędzie - mówi dr Parada. - Jednakże u niektórych osób reakcja na ukąszenie pojawia się natychmiast, u innych może minąć od dwóch do trzech dni, zanim stanie się to zauważalne- dodaje.

- pluskiew zazwyczaj nie wymagają leczenia. - Warto oczyścić miejsce ukąszenia wodą z mydłem i unikać drapania, aby zapobiec infekcji. Jeśli wystąpi wtórna infekcja, trzeba ją leczyć . Postępujący obrzęk, uczucie ciepła, tkliwość, a czasami (choć rzadko) gorączka mogą być objawami wtórnego zakażenia. Znacznie częściej ludzie skarżą się na swędzenie. Można wówczas użyć kremów steroidowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych w celu złagodzenia dyskomfortu - wyjaśnia dr Parada.

W przeciwieństwie do komarów i kleszczy, pluskwy nie są powiązane z przenoszeniem chorób. Chociaż w pluskwach wykryto niektóre patogeny - w tym wirusowego zapalenia wątroby typu B i organizmy egzotyczne, takie jak Trypanosoma cruzi (przyczyna choroby Chagasa) czy gatunki Wolbachia - nie stwierdzono, aby pluskwy przekazywały choroby.

Niektórzy ludzie odczuwają niepokój, bezsenność i niepokój w wyniku ugryzień przez pluskwy. - Atak pluskiew jest, co zrozumiałe, znaczącym czynnikiem stresu psychospołecznego i niektóre osoby mogą odczuwać bezsenność, martwiąc się, że pluskwy ugryzą ich lub członków ich rodziny - zauważa dr Parada. - Wiadomo, że ludzie izolują się, unikają rodziny i przyjaciół w obawie przed rozprzestrzenieniem się insektów lub (jeśli informacja się rozniesie) przyjaciele lub inni członkowie społeczności mogą ich unikać. W rezultacie ofiary pluskiew mogą doświadczyć znaczącego poziomu , i depresji, dlatego powinny w razie potrzeby zgłosić się na leczenie - radzi dr Parada.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy