Strona głównaStyl życiaPoczucie sensu życia to lepsza pamięć na dłużej

Poczucie sensu życia to lepsza pamięć na dłużej

Do dość długiej listy wielu korzyści, które towarzyszą poczuciu celowości życia, można dodać lepszą pamięć.
Poczucie sensu życia to lepsza pamięć na dłużej  [fot. meineresterampe from Pixabay]
Na Stanowym Uniwersytecie Florydy wykazano związek między poczuciem celowości danej jednostki i jej zdolnością do przypominania sobie szczegółów. Jak odkryto, chociaż zarówno poczucie celu, jak i funkcja poznawcza ułatwiały przywoływanie wspomnień, tylko to pierwsze skutkowało wyrazistością i spójnością .

- Osobiste wspomnienia pełnią naprawdę ważne funkcje w życiu codziennym - mówi prof. Angelina Sutin. - Pomagają nam wyznaczać cele, kontrolować emocje i budować intymne z innymi. Wiemy również, że ludzie z silniejszym poczuciem celu lepiej wypadają w obiektywnych testach pamięci, takich jak zapamiętywanie listy słów. Interesowało nas, czy cel jest również powiązany z jakością wspomnień ważnych osobistych doświadczeń, ponieważ to może być jednym z powodów, dla których poczucie celu jest związane z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym - dodaje.

Uczestnicy z silniejszym poczuciem celu w życiu zgłaszali, że ich wspomnienia były łatwiej dostępne, spójne i żywsze niż uczestnicy o mniejszym celu. Osoby o wyższym poczuciu celu zapamiętywały również wiele szczegółów danych zmysłowych, mówiły o swoich wspomnieniach bardziej z perspektywy pierwszej osoby i zgłaszały więcej pozytywnych , a mniej negatywnych, gdy przywoływały wspomnienia.

Co więcej, objawy depresji miały niewielki wpływ na zdolność przywoływania żywych szczegółów we wspomnieniach, więc związek między poczuciem celowości w życiu i przywoływaniem nie wynika z mniejszej liczby objawów depresyjnych.

Posiadanie silnego celu w życiu jest kojarzone z lepszą pamięcią epizodyczną, taką jak liczba zapamiętywanych słów. Najnowsze testy pokazują korelację między celowością a „obfitością" pamięci osobistej.

- Wspomnienia pomagają ludziom w utrzymaniu dobrego samopoczucia, więzi społecznych i zdrowia poznawczego - mówi prof. Antonio Terracciano z College of Medicine. - Żywotność tych wspomnień i ich dopasowanie do spójnej narracji może być jednym z wielu sposobów, na które poczucie celowości prowadzi do lepszych wyników - dodaje.

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy