Strona głównaStyl życiaPoczucie sprawczości zapewni ci szczęście

Poczucie sprawczości zapewni ci szczęście

Jak poczucie decyzyjności i sprawczości w pracy, wśród przyjaciół i w romantycznym związku wpływa na samopoczucie? Może uszczęśliwiać ludzi.
Poczucie sprawczości zapewni ci szczęście [fot. Luisella Planeta Leoni from Pixabay]
Psychologowie z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu mówią, że poczucie władzy może poprawić dobrostan. Osoby przekonane o swojej mocy sprawczej „kierują swoim życiem zgodnie ze swoimi wewnętrznymi pragnieniami i skłonnościami, więc czują się tak, jakby działali bardziej autentycznie i dzięki temu są bardziej zadowoleni.

Jak się okazuje, ludzie, którzy czują się silni w dowolnej sferze życia, są bardziej z niego zadowoleni. Osoby czujące się najpotężniej były o kilkanaście procent bardziej zadowolone ze swojego życia niż ludzie najsłabsi. Efekt ten był najbardziej widoczny w miejscu pracy: pracownicy przekonani o swej sprawczości byli o 26 proc. bardziej zadowoleni ze swojego zatrudnienia niż ich „bezsilni" koledzy. Nieco mniejsza rozbieżność takiej zależności dotyczyła i związków . Według psychologów, może to wynikać z tego, że przyjaźnie kojarzą się z poczuciem wspólnoty, a nie hierarchii, dlatego posiadanie władzy w tego rodzaju relacji jest mniej istotne.

Skąd ta zależność? Eksperymenty psychologiczne pokazały, że sprawowanie władzy wywołuje poczucie większej autentyczności i „wierności sobie" - to znaczy, że przy poczuciu sprawczości działania ludzi lepiej odzwierciedlają ich przekonania i pragnienia. Poczucie autentyczności zaś wzmacnia i .

Poprzez sprawienie, że ludzie pozostają wierni swoim pragnieniom i skłonnościom - że są autentyczni - władza prowadzi do doświadczania większego szczęścia - podsumowują naukowcy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy