Strona głównaStyl życiaPostanowienia noworoczne - większość ludzi rezygnuje już po miesiącu

Postanowienia noworoczne - większość ludzi rezygnuje już po miesiącu

Pomimo najlepszych intencji większość ludzi rezygnuje z noworocznych postanowień w ciągu pierwszego miesiąca Nowego Roku.
Postanowienia noworoczne - większość ludzi rezygnuje już po miesiącu
Co więcej, okazuje się, że około połowa ludzi ma takie same lub niemal takie same jak w poprzednim roku, w tym ponad połowa postanowień dotyczy diety lub ćwiczeń fizycznych.

Zbadano czynniki związane z celami osobistymi, które pozwalają przewidzieć przyszłe samopoczucie i szanse na trzymanie się najważniejszych postanowień noworocznych.

Jak odkryto:
  • dwie trzecie badanych zrezygnowało z postanowień noworocznych w ciągu pierwszego miesiąca;
  • nieco ponad połowa uczestników powzięła takie samo (lub podobne) postanowienie jak w roku poprzednim;
  • ponad połowa postanowień skupiała się na diecie (29 proc.) lub (24 proc.);
  • elastyczność w osiąganiu celów pozwalała przewidywać lepsze samopoczucie w miarę upływu czasu;
  • wytrwałość w dążeniu do celu nie przewidywała dobrego samopoczucia w miarę upływu czasu ani zdolności dotrzymywania najważniejszych postanowień noworocznych;
  • nie zaobserwowano znaczących różnic związanych z płcią, wiekiem czy krajem, jeśli chodzi o dotrzymywanie postanowień.
Pomimo tego, że uczestnicy deklarowali silne zaangażowanie w realizację swojego najważniejszego postanowienia noworocznego i wiarę, że im się uda, około dwie trzecie uczestników poddało się w ciągu miesiąca.

Może to wynikać z tego, że wielu uczestników postawiło sobie ogólne postanowienia, takie jak chęć „porządkowania" lub „regularnego ćwiczenia", zamiast ustalić konkretne plany.

- Przykładem konkretnego postanowienia może być 40-minutowy w poniedziałki, środy i piątki rano - mówi profesor Joanne Dickson z New Edith Cowan University.

- Wcześniejsze badania pokazały, że wyznaczanie konkretnych celów, które obejmują czas, miejsce i/lub osoby, dostarcza wskazówek pomagających ludziom trzymać się wyznaczonych celów. Ogólne postanowienia wymagają więcej czasu na przemyślenie, przez co trudniej jest ich przestrzegać niż konkretnego planu - dodaje.

Według prof. Dickson możliwe, że ludzie rezygnują z realizacji noworocznych postanowień, ponieważ nie są one powiązane z ważniejszymi celami i wartościami.

- Chęć utraty pięciu kilogramów z większym prawdopodobieństwem przetrwa w obliczu przeszkód, trudności lub innych konkurencyjnych postanowień, jeśli będzie miało związek z wyższymi wartościami osobistymi, takimi jak przekonania o ważności własnego zdrowia lub wyglądu - stwierdza profesor Dickson.

- Co więcej, okazuje się, że zdolność do elastycznego dostosowywania swoich postanowień w odpowiedzi na zmieniające się sytuacje lub przeszkody była powiązana ze zwiększonym . Natomiast zdolność trzymania się celu po prostu nie poprawiała dobrostanu ani trwałego dążenia do realizacji zamierzeń - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy