Strona głównaStyl życiaPoczucie szczęścia nie słabnie z upływem lat

Poczucie szczęścia nie słabnie z upływem lat

Starzenie się to szczęśliwsze doświadczenie, niż wielu ludzi sobie wyobraża - do takich wniosków doszli uczeni z Queen's University w Belfaście.
Poczucie szczęścia nie słabnie z upływem lat [© Hunor Kristo - Fotolia.com]
Przyjrzano się poziomowi ludzi w młodym i starszym wieku i temu, jak te postawy oddziałują na ich zachowania zdrowotne.

- Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie: „życie zaczyna się po czterdziestce". Wydaje się jednak, że wielu ludzi, szczególnie młodych, kojarzy starzenie się z byciem nieszczęśliwym, co oznacza, że nie widzą wielkich korzyści w zachowaniu zdrowia na starość - mówi dr John Garry z Queen's University.

- Młodzi ludzie lubią się dobrze bawić, jednakże często oznacza to zachowanie, które może zaszkodzić zdrowiu w przyszłości. Szkodliwe skutki alkoholu, oraz niewłaściwej diety i kiepskiej są dobrze znane, ale duża część młodych osób nie bierze tego do siebie - dodaje dr Garry.

- Chcieliśmy ustalić, czy takie ryzykowne zachowania są związane z ocenami poziomu szczęścia w starszym wieku przez młodych ludzi. Być może chcą „żyć na całego" w młodości, ponieważ są przekonani, że z wiekiem będą coraz mniej szczęśliwi? - zastanawia się dr Garry.

- Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu starość nie oznacza spadku poczucia szczęścia - starsi ludzie są co najmniej tak samo szczęśliwi jak młodsi. Chociaż wielu młodych starość kojarzy ze „zgubą i mrokiem", tak nie jest - wyjaśnia dr Garry.
Odkryliśmy również silny związek między przekonaniem, że dobrostan słabnie wraz z wiekiem i poziomem upijania się młodych mężczyzn. Wydaje się, że panowie w młodszym wieku swobodnie nadużywają alkoholu, ponieważ, sądzą, że bezsensowne jest dbanie o siebie, mając na uwadze żałosną - dodaje dr Garry.
- Dziwię się, że tak wielu młodych ludzi myśli, że starzenie się oznacza bycie nieszczęśliwym. Moja żona i ja liczymy sobie po ponad 70 lat i jesteśmy teraz tak samo szczęśliwi jak trzydzieści lat temu - co więcej, sądzę, że wielu naszych przyjaciół powiedziałoby to samo. W końcu to nie lata się liczą w życiu, ale życie w tych latach - mówi Archie Lindsay, którego poproszono o ocenę opinii co do poczucia szczęścia w starszym wieku i który jest w od ponad 40 lat.

- Ważne jest, aby młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że w miarę starzenia się ciągle mogą cieszyć się życiem. O ile starają się o siebie zadbać, nie ma powodu, dla którego nie mieliby liczyć na szczęśliwą i spełnioną starość - podsumowuje dr Garry.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy