Strona głównaStyl życiaPodatność na oszustwa telefoniczne - oznaka demencji?

Podatność na oszustwa telefoniczne - oznaka demencji?

Jeśli twój starszy przyjaciel czy krewny daje się namówić telemarketerowi na badania w Bolesławcu, choć mieszka w Łodzi lub też cieszy się jak dziecko, bo ktoś przez telefon mówi, że wygrał telewizor, ale wcześniej musi zapłacić podatek, może to wskazywać na zagrożenie demencją.
Podatność na oszustwa telefoniczne - oznaka demencji? [Fot. aleutie - Fotolia.com]
Seniorzy są szczególnie częstym celem różnych . Tym łatwiejszym, im wyższe jest ich cyfrowe wykluczenie i kłopoty ze zdolnościami poznawczymi. Z nowych badań uczonych z Rush University wynika, że zanim ujawnią się klasyczne symptomy choroby Alzheimera, nastepują subtelne zmiany w sposobie myślenia i zdolności oceny sytuacji. Ma to odzwierciedlenie np. w w tym, jak się reaguje na próby oszustwa.

W codziennym życiu wielokrotnie trzeba interpretować intencje i nieznajomych, a zazwyczaj pomocne jest w tym doświadczenie. Ta umiejętność zostaje jednak zaburzona wraz ze zmianami poziomów .

Autorzy zaprosili do badań niemal tysiąc ludzi w wieku powyżej 70 lat i zmierzyli u nich poziom postępowania, które zwiększa ryzyko bycia oszukanym. Wśród takich zachowań jest m. in.: odbieranie telefonu bez rozpoznania numeru, słuchanie telemarketerów, niekończenie rozmów, w których pada propozycja ryzykownej inwestycji, etc. Uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowany kwestionariusz świadomości oszustwa, a także przez kilka lat corocznie byli poddawani badaniom mózgu.

Okazało się, że ci, którzy wykazywali największą podatność na stanie się ofiarą oszustwa, cechowali się wyższym ryzykiem rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych lub demencji. Ustalono (w badanich post mortem), że w przypadku osób o niskiej świadomości sposobów oszukiwania ilość białek w mózgu charakterystycznych dla była znacznie wyższa.

Według autorów, nie można uznać, że podatność na oszustwo oznacza wyższe zagrożenie , ale może być z nim związane.

O badaniach można przeczytać w magazynie Annals of Internal Medicine.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy