Strona głównaStyl życiaPolaków stan posiadania: "komórki", komputery i aparaty cyfrowe. Zmywarki na szarym końcu

Polaków stan posiadania: "komórki", komputery i aparaty cyfrowe. Zmywarki na szarym końcu

Polskim rodzinom żyje się obecnie znacznie lepiej niż przed czterema laty. Polacy gromadzą w swoich domach coraz więcej dóbr i przedmiotów stanowiących niekwestionowane udogodnienia cywilizacyjne - wynika z badania CBOS.
Dobrem najbardziej powszechnym jest pralka automatyczna - niemal wszyscy Polacy (91%) mają to urządzenie w swoich gospodarstwach domowych. Społeczne zróżnicowanie w tym względzie jest niewielkie. O braku pralki automatycznej częściej mówią respondenci najstarsi (powyżej 64 roku życia), najgorzej wykształceni i o najniższych dochodach, częściej też bezrobotni, emeryci i renciści, rolnicy oraz robotnicy niewykwalifikowani.

Drugim najczęstszym dobrem w polskich rodzinach jest telefon komórkowy - jego posiadanie deklaruje 84% respondentów i jest ich aż o 22 punkty więcej niż mających telefony stacjonarne. Właścicielami telefonów komórkowych zdecydowanie częściej są ludzie młodzi, mieszkańcy dużych miast, respondenci z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowani, a także ci, którzy zajmują kierownicze stanowiska w pracy. Co ciekawe, z uzyskanych deklaracji wynika, że komórkami dysponują wszyscy uczniowie i studenci uczestniczący w naszym badaniu. Wśród właścicieli telefonów stacjonarnych są przede wszystkim ludzie starsi i emeryci, ale także - ponownie - osoby najbardziej zamożne.

Niemal dwie trzecie badanych (63%) deklaruje posiadanie samochodu osobowego. Zdecydowanie częściej są to osoby lepiej wykształcone, bardziej zamożne, a także zajmujące wyższe stanowiska w hierarchii społeczno-zawodowej. Ponadto, według deklaracji respondentów, 16% gospodarstw domowych ma więcej niż jeden samochód.
Wskaźnikiem zamożności, ale też informatyzacji jest posiadanie w gospodarstwie domowym komputera (stacjonarnego lub/i przenośnego) oraz dostępu do internetu. Komputer stacjonarny można znaleźć obecnie w co najmniej połowie domów (54%), komputer przenośny – w co trzecim (32%), natomiast dostęp do internetu ma 58% gospodarstw. Podział na posiadaczy komputerów stacjonarnych i przenośnych to w dużej mierze podział na uczniów i studentów oraz ludzi pracujących na własny rachunek. Często jednak w danym gospodarstwie można znaleźć oba rodzaje komputerów.

Posiadanie cyfrowego aparatu fotograficznego, deklarowane przez 47% respondentów, wiąże się przede wszystkim z ich wiekiem, wykształceniem, pozycją społeczno-zawodową oraz oceną własnych warunków materialnych. Do właścicieli cyfrówek częściej zatem należą osoby młode (do 34 roku życia), wykształcone, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, ankietowani pracujący na własny rachunek, a także osoby najlepiej oceniające swoje warunki materialne.

Około jednej trzeciej badanych (34%) deklaruje posiadanie telewizora plazmowego lub LCD. Niemal tyle samo osób (33%) chciałoby mieć taki telewizor, ale nie stać ich na to; ponad jedna czwarta ankietowanych (27%) nie interesuje się tego typu technologią. Dobrami zdecydowanie najrzadziej będącymi w wyposażeniu gospodarstw domowych są zmywarki (posiada je 16% respondentów) oraz działki rekreacyjne z domkiem letniskowym (13%). O ile zmywarka obecnie stanowi dobro luksusowe, które w przyszłości zapewne będzie równie popularne jak komputery i komórki, o tyle posiadanie działki rekreacyjnej jeszcze długo, a być może nawet nigdy, nie stanie się powszechne.

Jeżeli przyjąć, iż wyznacznikiem zamożności Polaków są posiadane w ich gospodarstwach dobra i przedmioty, wówczas śmiało można powiedzieć, że nasze społeczeństwo się bogaci. Jedyne dobro, którego obecność w gospodarstwach domowych w ostatnich latach właściwie się nie zmieniła, stanowi działka rekreacyjna z domkiem letniskowym. Jest to jednak dobro wysoce luksusowe, ale nienowoczesne. Jego posiadanie nie wiąże się z technologizacją społeczeństwa, lecz raczej ze stylem życia i możliwościami finansowymi. Innym dobrem, którego wartość w społeczeństwie się obniża, jest telefon stacjonarny, wypierany przez nowsze technologicznie i bardziej mobilne telefony komórkowe. Od roku 2004, w którym odsetek osób mających taki telefon w swoich domach był najwyższy (wynosił 77%), obserwuje się jego spadek.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy