Strona głównaStyl życiaPozytywne nastawienie pomaga lepiej pamiętać

Pozytywne nastawienie pomaga lepiej pamiętać

Różne czynniki fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania informacji przez całe życie. Okazuje się, że pewną rolę wśród nich odgrywa optymizm - wspomaga pamięć.
Pozytywne nastawienie pomaga lepiej pamiętać [fot. Pezibear from Pixabay]
Ludzie, którzy są nastawieni entuzjastycznie i radośnie, czyli cechują się pozytywnym podejściem afektywnym, są mniej narażeni na osłabienie pamięci w miarę starzenia się. Wydaje się, że pomaga zdrowiej .

Przeanalizowano dane niemal tysiąca osób w średnim i starszym wieku, które uczestniczyli w badaniu przeprowadzonym w trzech okresach na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Każdorazowo uczestnicy opisywali pozytywne emocji, których doświadczyli w ciągu ostatnich 30 dni. Ponadto byli poddawani testom wydajności , które polegały na przypominaniu sobie słów zaraz po ich przedstawieniu i ponownie 15 minut później.

Na tej podstawie sprawdzono związek między pozytywnym nastawieniem a osłabieniem pamięci, uwzględniając też wiek, płeć, wykształcenie, obecność objawów depresyjnych, negatywne nastawienie i poziom ekstrawersji.
Nasze ustalenia pokazują, że pamięć pogarszała się wraz z wiekiem. Jednak osoby z wyższym poziomem pozytywnego nastawienia cechowały się mniej gwałtownym osłabieniem pamięci w ciągu dekady - mówią autorzy badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy