Strona głównaStyl życiaProblemy ze snem zwiększają poczucie samotności

Problemy ze snem zwiększają poczucie samotności

Od jakiegoś czasu słyszymy o „epidemii" samotności. Współczesny styl zycia sprzyja rozluźnieniu więzów międzyludzkich i skazuje wiele sędziwych oraz schorowanych osób na izolację. Nawet u młodych i zdrowych ludzi odnotowuje się wysokie poziomy poczucia osamotnienia. Ustalono, że określone elementy stylu życia mogą nasilać lub osłabiać to zjawisko, przykladowo, kiepski sen nasila wrażenie osamotnienia.
Problemy ze snem zwiększają poczucie samotności [Fot. Black Brush - Fotolia.com]
Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, niedobór snu może sprawiać, że ludzie czują się bardziej samotni, a jednocześnie może zaburzać sen. Mamy więc do czynienia z błędnym kołem.

W jednym z badań wzięlo udział 18 młodych osób, które raz dobrze odpoczęły w nocy, a innym razem mieli zaburzony sen. Testy wykazały, że po odpowiednim odpoczynku uczestnicy byli bardziej przyjaźnie nastawieni do innych i towarzyscy. Co więcej, poddano ich funkcjonalnemu obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) i odkryto większą aktywność w obszarze mózgu, który dostrzega zagrożenia, gdy uczestnicy byli pozbawieni snu.

W innym eksperymencie tysiąc osób zostało poproszonych o ocenę zdjęć ludzi, z których część się wyspała, a część nie miała okazji dobrze odpocząć. Uczestnicy opiniowali, czy osoby na fotografiach wyglądały atrakcyjnie. Co nie jest zaskakujące, ci, którzy nie wyspali się, otrzymywali niższe noty w zakresie przyciągania uwagi i zainteresowania ze strony innych. Według uczonych związane z brakiem snu poczucie odizolowania może być przekazywane dalej. Oglądanie zmęczonych, zniechęconych ludzi wywołuje u osób pozytywnie nastawionych wzrost poczcia .

Jak piszą autorzy badań, samotność i izolacja społeczna znacznie zwiększają ryzyko wcześniejszej śmierci i są powiązane z licznymi współistniejącymi chorobami psychicznymi oraz fizycznymi, w tym z . Okazuje się, że niedobór snu skutkuje wycofaniem społecznym i samotnością. Jest to dostrzegane przez innych członków społeczności i potęguje u nich samych poczucie osamotnienia. Brak snu wywołuje więc samonapędzający się cykl odizolowania społecznego oraz wycofania, oceniają uczeni.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy