Strona głównaStyl życiaPrzyjaciele dają większe poczucie szczęścia niż rodzina?

Przyjaciele dają większe poczucie szczęścia niż rodzina?

Grono sprawdzonych przyjaciół ma w przypadku ludzi w dojrzałym i starszym wieku szczególne znaczenie - może być bardziej istotne dla ich poczucia szczęścia niż relacje w rodzinie.
Przyjaciele dają większe poczucie szczęścia niż rodzina? [Fot. wavebreak3 - Fotolia.com] Jak wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Stanowego Michigan w East Lansing, w pewnym wieku przyjaźnie stają się jeszcze ważniejsze niż w młodości. Zachowanie relacji z naprawdę dobrymi może mieć znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Uczeni przeanalizowali kilka badań z udziałem ponad 270 tys. ludzi w różnym wieku z różnych krajów, w ramach których oceniano zależność pomiędzy stanem zdrowia i poczuciem . Poza tym przejrzano dane z analiz związków pomiędzy oraz wsparciem i stresem ze środowiska u kilku tysięcy starszych ludzi.

Okazało się, że stosunki z rodziną i przyjaciółmi były związane z lepszym zdrowiem i większym poczuciem szczęścia. Jednak jedynie przyjaźnie pozwalały skutecznie przewidywać zdrowie i poczucie szczęścia osób w starszym wieku. Ludzie starsi, którzy mieli kłopoty z przyjaciółmi, częściej cierpieli z powodu chorób przewlekłych. Tymczasem seniorzy mogący liczyć na wsparcie przyjaciół byli szczęśliwsi i zdrowsi.

Autorzy uważają, że wraz z upływem czasu ludzie mają tendencję do utrzymania kontaktów jedynie przyjaciółmi, którzy sprawiają, że czują się dobrze, i do kończenia nieprzyjemnych związków tego rodzaju. Dobrzy znajomi mogą zapewnić wsparcie ludziom, którzy nie mają go ze strony małżonka czy pozostałych członków rodziny. Wreszcie, przyjaciele mogą również istotnie pomóc seniorom, którzy przeżywają i zmniejszyć .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X