Strona głównaStyl życiaReakcja na stres może zależeć od naszego statusu społecznego

Reakcja na stres może zależeć od naszego statusu społecznego

Czy status społeczny danej osoby może mieć wpływ na poziom stresu? Według ekspertów z Tulane University pozycja społeczna rzeczywiście oddziałuje na reakcje na stres.
Reakcja na stres może zależeć od naszego statusu społecznego [fot. Sam Williams from Pixabay]
Przyjrzano się dwóm formom psychospołecznego - i niestabilności społecznej -, a także ich objawom w związku z pozycją społeczną.

W testach na gryzoniach płci żeńskiej połączono myszy w pary, pozwalając im na stworzenie stabilnej relacji społecznej przez kilka dni. W każdej parze jedna z myszy miała wysoki lub dominujący status społeczny, druga zaś była uważana za podwładną o stosunkowo niskiej ważności w całej grupie. Autorzy monitorowali zmiany w zachowaniu zwierząt, hormony stresu i aktywację neuronów w odpowiedzi na przewlekły stres społeczny.

- Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób te różne formy stresu wpływają na zachowanie i hormon kortykosteron (podobny do ludzkiego hormonu, kortyzolu) u gryzoni w oparciu o ich pozycję społeczną. Sprawdziliśmy również, jakie obszary mózgu są aktywowane w odpowiedzi na stres psychospołeczny - mówi prof. Jonathan Fadok, współautor badań.

- Jak odkryliśmy, nie tylko ranga wpływała na to, jak dany gryzoń reagował na przewlekły stres psychospołeczny, ale także rodzaj stresu miał znaczenie - mówi Lydia Smith-Osborne, współautorka badań.

Myszy o niższym statusie społecznym były bardziej podatne na niestabilność społeczną, podobną do tej cechującej stale zmieniające się czy niespójne grupy społeczne. Zwierzęta o wyższej randze były bardziej podatne na izolację społeczną lub samotność.

Odkryto też różnice w częściach mózgu, które były aktywowane przy spotkaniach z innymi członkami grupy, w zależności od gryzonia i tego, czy doświadczył stresu psychospołecznego.

- Niektóre obszary mózgu dominującego zwierzęcia inaczej reagowały na izolację społeczną niż na niepewność. Dotyczyło to również podwładnych. Status nadał myszom określony neurobiologiczny „odcisk" związany z tym, jak reagowały na przewlekły stres - wyjaśnia prof. Fadok.

Na ile wyniki mogą być przełożone na ludzi? - Ogólnie rzecz ujmując, odkrycia te mogą pomóc zrozumieć wpływ statusu społecznego i sieci społecznościowych na występowanie chorób psychicznych związanych ze stresem, takich jak uogólnione zaburzenia lękowe i nasilona . Potrzeba jednak dalszych badań - mówi prof. Fadok.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy