Strona głównaStyl życiaReligijność sprawia, że ludzie stają się szczęśliwi. Dlaczego tak jest?

Religijność sprawia, że ludzie stają się szczęśliwi. Dlaczego tak jest?

Od jakiegoś czasu wiadomo, że istnieje związek pomiędzy religijnością i satysfakcją z życia. Jaki jest jednak „sekretny składnik" religii, który czyni ludzi szczęśliwszymi?
Religijność sprawia, że ludzie stają się szczęśliwi. Dlaczego tak jest? [fot. David Mark from Pixabay]
Jak się okazuje, to społeczne aspekty , a nie teologia czy duchowość prowadzą do większej satysfakcji z życia, mówią socjolodzy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Ustalono, że w szczególności przyjaźnie budowane we wspólnotach religijnych stanowią sekretny składnik religii, który sprawia, że ludzie są .

Jak obliczono, 33 procent osób, które co tydzień uczęszczają na jakieś nabożeństwa, mają od trzech do pięciu bliskich przyjaciół wśród innych wiernych. Ludzie ci przyznali też, że są „bardzo zadowoleni" ze swojego życia - w skali od 1 do 10 wskazali 10.

Dla porównania, jedynie 19 proc. osób, które co tydzień uczęszczają na nabożeństwa, ale nie mają bliskich przyjaciół w wśród współwyznawców, deklarowało wysokie zadowolenie życiowe. Z drugiej strony, 23 procent ludzi, którzy uczestniczą w nabożeństwach tylko kilka razy w roku, ale mają od trzech do pięciu bliskich przyjaciół wśród współwyznawców, jest niezwykle zadowolonych ze swojego życia. Wreszcie, również 19 procent osób, które nigdy nie chodzą na nabożeństwa, więc nie mają przyjaciół wśród osób wyznających tę samą religię, wskazuje na wysoką satysfakcję z życia.

Według socjologów to nie sama aktywność religijna sprawia, że ludzie odczuwają więcej szczęścia, ale odpowiada za to zawiązywanie dzięki praktykom religijnym i budowanie sieci społecznych w kościele.
Jedną z ważnych funkcji religii jest dawanie ludziom poczucia przynależności do wspólnoty opartej na wierze religijnej. Jednak wspólnota ta mogłaby być abstrakcyjna i odległa, gdyby nie bliski krąg przyjaciół o podobnych zapatrywaniach. W ten sposób przyjaciele czynią religijną zbiorowość realną i namacalną oraz wzmacniają poczucie przynależności do grupy - uważa Chaeyoon Lim, współautor badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy