Strona głównaStyl życiaSeniorki abstynentkami

Seniorki abstynentkami

Większość dorosłych Polaków pije alkohol. Abstynentami są nieliczni, jednak w ciągu ostatnich lat ich liczba wzrasta. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo, spada natomiast popularność wódki - wynika zbadania CBOS. Spożywanie alkoholu, jak również to, jaki jego rodzaj i jak często się pije, zależy głównie od płci i wieku. Najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych, seniorzy piją najmniej. Abstynencję najczęściej deklarują starsze panie.
Od alkoholu nie stroni ponad trzy czwarte dorosłych Polaków (76%), przy czym dwie trzecie (65%) twierdzi, że pije czasami, a co dziewiąty (11%) – że często. Ponad jedna piąta badanych (22%) deklaruje abstynencję. W ciągu ostatnich trzynastu lat zwiększyła się (o 6 punktów procentowych) grupa abstynentów, zmalał zaś (o 4 punkty) odsetek tych, którzy rzadko piją alkohol.

Starsze panie abstynentkami

Po alkohol sięgają głównie panowie – pije go przeważająca większość mężczyzn (84%), natomiast wśród kobiet prawie jedną trzecią (30%) stanowią
abstynentki. Istotną rolę w tej kwestii odgrywa również wiek. Relatywnie najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych respondentów (89%). Wśród badanych, którzy nie ukończyli 55 roku życia, przynajmniej ośmiu na dziesięciu pije alkohol czasem. Odsetek ten jest niższy w grupie osób w wieku 55 – 64 lata (72%), a najniższy – wśród najstarszych ankietowanych (49%).

W przypadku mężczyzn wiek nie jest czynnikiem tak silnie jak u kobiet różnicującym picie alkoholu. Wśród młodych mężczyzn jest ono najpowszechniejsze, a z wiekiem staje się nieco rzadsze, choć nawet wśród najstarszych alkohol spożywa blisko trzy czwarte. Na tym tle wyraźnie widać, że starsze panie zauważalnie częściej deklarują abstynencję. Można również zauważyć, że niemal we wszystkich kategoriach wiekowych więcej osób spożywających alkohol jest wśród mężczyzn niż kobiet, wyjątek stanowi pokolenie mające 25 – 34 lata, w którym przeważają pijące kobiety.

Głównie piwo


Najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo (52% wskazań wśród deklarujących picie alkoholu). W ciągu ostatnich trzech lat jego popularność jeszcze wzrosła. Warto też zaznaczyć, że o ile wino, które należy do relatywnie często spożywanych alkoholi (21%), wskazuje w zasadzie tyle samo osób co trzy lata temu, o tyle popularność wódki w tym okresie wyraźnie zmalała (z 24% do 17%). Nie zmieniła się grupa osób sięgających po alkohole wysokogatunkowe (6%).

Piwo jako najczęściej spożywane wskazuje większość mężczyzn deklarujących picie alkoholu (70%) i niespełna jedna trzecia kobiet (30%). Odwrotnie jest w przypadku wina. Cieszy się ono znacznie większą popularnością wśród kobiet (38%) niż mężczyzn (6%). Ponadto popularność piwa maleje wraz z wiekiem ankietowanych. Najstarsi znacznie częściej niż młodsze roczniki wybierają wódkę, a także inne mocne alkohole, takie jak koniak czy whisky. Piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym we wszystkich pokoleniach mężczyzn, natomiast w przypadku kobiet tylko w grupie młodszych respondentek (do 34 lat) wskazania na nie przeważają nad tymi, które odnoszą się do wina.

Wino dla mieszczuchów, wódka dla rolników

Wino relatywnie częściej niż inni preferują mieszkańcy największych aglomeracji oraz osoby z wyższym wykształceniem, a spośród grup zawodowych – przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla oraz prywatni przedsiębiorcy. Wódkę natomiast zauważalnie częściej niż przeciętnie wybierają rolnicy.

Najczęściej spożywane jest piwo – ponad jedna trzecia deklarujących picie alkoholu (36%) przynajmniej raz w tygodniu pije piwo, przy czym co dwudziesty (5%) codziennie. Niemal co trzeci (32%) sięga po ten napój od jednego do trzech razy w miesiącu, a mniej więcej co piąty (19%) jeszcze rzadziej. Stosunkowo niewiele jest osób, które piją alkohol, ale nigdy nie sięgają po piwo (12%).

W domowym zaciszu

Zdecydowana większość deklarujących picie alkoholu (75%) spożywa go najczęściej w domu. Mniej więcej jedna ósma (12%) pije napoje alkoholowe przede wszystkim w barach, pubach, jedynie nieliczni (2%) – w restauracjach. Co dwunastemu respondentowi (8%) najczęściej zdarza się pić alkohol na wolnym powietrzu. Nikt nie zadeklarował, że zazwyczaj robi to w miejscu pracy.

Starsi piją samotnie

Ci, którzy deklarują, że piją alkohol, spożywają go przeważnie ze znajomymi (51%), nieznacznie rzadziej zaś z rodziną (47%). Nieliczni wskazują, że zazwyczaj piją sami (2%). W samotności relatywnie częściej niż inni piją alkohol najstarsi ankietowani.

Wraz z wiekiem wzrasta również popularność jego spożywania w gronie rodziny. Im młodsi respondenci, tym częściej piją alkohol przy okazji spotkań ze znajomymi. Takie wskazania przeważają również wyraźnie wśród osób z wyższym wykształceniem, najlepiej zarabiających. Picie alkoholu ze znajomymi jest bardziej popularne niż z rodziną w takich grupach zawodowych, jak: kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, pracownicy administracyjno-biurowi oraz robotnicy niewykwalifikowani. Odmiennie kształtują się deklaracje wśród rolników, którzy na ogół piją alkohol z rodziną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy