Strona głównaStyl życiaSkąd bierze się lenistwo? Mamy je w genach...

Skąd bierze się lenistwo? Mamy je w genach...

Jeśli odczuwa się niechęć do podejmowania aktywności, nie musi to oznaczać lenistwa, mówią uczeni. Badacze z McMaster University odkryli, że opieszałość przy wykonywaniu ćwiczeń może być wynikiem braku określonych genów.
Skąd bierze się lenistwo? Mamy je w genach... Naukowcy dokonali tych zadziwiających ustaleń podczas pracy ze zdrowymi, specjalnie wyhodowanymi myszami. Część zwierząt nie miała dwóch genów, których obecność jest odpowiedzialna za ćwiczenia.

Geny kontrolują kinazę białkową aktywowaną przez AMP (AMPK), czyli enzym, który jest „włączany" podczas ćwiczeń.

Ogólnie rzecz ujmując, myszy dużo biegają. Podczas gdy normalne gryzonie mogą przebyć wiele kilometrów, zwierzęta bez wspomnianych genów w mięśniach umiały przebiec znacznie mniejszy dystans.

Myszy wyglądały identycznie, ale dzięki odmiennemu zachowaniu uczeni potrafili je odróżnić w ciągu kilku sekund.

Ćwiczenia powiększają ilość mitochondriów w mięśniach

Naukowcy odkryli, że myszy pozbawione genów AMPK miały mniej mitochondriów i osłabioną zdolność mięśni do czerpania glukozy w trakcie ćwiczeń.

Aktywność fizyczna powoduje zwiększenie liczby mitochondriów. Jeśli zaprzestaje się ćwiczeń, zmniejsza się ich ilość. Poprzez usunięcie wspomnianych genów odkryto, że kluczowym regulatorem mitochondriów jest enzym AMPK.

Wyniki badań opublikowano w " Proceedings of the National Academy of Sciences".

Brak ćwiczeń zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca

Wyniki badań są szczególnie istotne dla osób, które mają trudności z podjęciem ćwiczeń - ludzi otyłych, poruszających się na wózkach i astmatyków.

Niezdolność do aktywności fizycznej może doprowadzić do innych powikłań, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Jeśli eliminuje się z życia minimum zalecanej aktywności fizycznej (co ma teraz miejsce z powodu możliwości, jakie dają nowe technologie), poziom sprawności fizycznej w populacji spada. To zaś sprawia, że tym trudniej jest zacząć jakikolwiek trening. Eksperci wskazują, że nie trzeba intensywnych ćwiczeń, by utrzymać organizm w dobrej formie, konieczna jest regularność w spacerach, jeździe na rowerze czy uczestnictwie w zajęciach z aerobiku.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy