Strona głównaStyl życiaSkąd kłótnie małżeńskie? Z niedospania

Skąd kłótnie małżeńskie? Z niedospania

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia w związku, być może powinnieneś/powinnaś po prostu się wyspać... Okazuje się, że zaburzenia snu sprzyjają konfliktom.
Skąd kłótnie małżeńskie? Z niedospania [Fot. glisic_albina - Fotolia.com]
Jeśli niedosypiasz, odczuwasz większe rozdrażnienie i błahostka może wyprowadzić cię z równowagi. Jakkolwiek w pracy czy jesteśmy bardziej skłonni do kontrolowania - bo to zewnetrzne środowisko - w domu potrafimy silnie odreagować, a to może oznaczać poważną awanturę.

Uczeni z Ohio State University ostrzegają, że niewyspanie może mieć fatalne konsekwencje w życiu prywatnym. Do badań zaprosili 43 pary. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące ich nawyków związanych ze snem, oddali krew do badań oraz mieli rozwiązać z partnerem.

Okazało się, że gdy dwie osoby z pary nie wyspały się poprzedniej nocy, odznaczały się wyższą tendencją do nasilonych negatywnych zachowań podczas konfliktu - wykazywały większą wrogość i pogardę, silniejszą krytykę, czy też głębsze wycofanie. Było to również widoczne na poziomie niewerbalnym, czyli np. w mimice. Odkryto, że każda godzina snu mniej niż norma (7-9 godzin na dobę) oznaczała o 6 proc. wzrost wskaźników stanów zapalnych w wyniku konfliktu. Jak wyjaśnili autorzy, zwiększenie poziomu tych markerów nie zostało odnotowane po przebudzeniu, ale narastało w wyniku kłótni ze współmałżonkiem.

Jaki z tego wniosek? Taki, że zbyt krótki sen zaburza odpowiedź naszego organizmu na stres - ma związek z silniejszym wzrostem stanów zapalnych i bardziej emocjonalnymi reakcjami. Autorzy zaznaczają również, że taki efekt oznacza nie tylko problemy z nastrojem i kontrolą emocji, ale oddziałuje też na zdrowie fizyczne: wyższy poziom wskaźników zapalenia oznacza wzrost ryzyka takich chorób, jak , , czy .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy