Strona głównaStyl życiaSkuteczny sposób na rzucenie palenia - pieniądze...

Skuteczny sposób na rzucenie palenia - pieniądze...

Najwyraźniej możliwość zarobienia pieniędzy jest bardzi silną motywacją do dokonywania pewnych zmian. Okazuje się, że chęci do rzucenia palenia i efektywność walki z nałogiem są większe, gdy można na tym zarobić, w porównaniu do innych metod zaprzestania palenia.
Skuteczny sposób na rzucenie palenia - pieniądze... [Fot. vchalup - Fotolia.com]
Uczeni z University of Pennsylvania zaprosili do badań 6 tysięcy palaczy, którym obiecano pomoc w porzuceniu . Okazało się, że tzw. nie były bardziej skuteczne niż inne tradycyjne metody i narzędzia ułatwiające zaprzestanie palenia. Najskuteczniejsze zaś było płacenie uczestnikom za powstrzymywanie się od .

Badani zostali podzieleni na pięć grup: pierwsza otrzymywała informacje o korzyściach z rzucenia palenia i motywujące wiadomości tekstowe; druga dostała bezpłatne środki pomocnicze, takie jak plastry nikotynowe i leki, kolejną zaopatrzoną w bezpłatne e-papierosy bez wymogu wypróbowania innych metod; czwarta otrzymała bezpłatnie różne środki wspomagające odstawienie papierosów oraz zapowiedź nagrody w wysokości 600 dolarów w przypadku niepalenia przez sześć miesiecy, wreszcie ostatniej zaoferowano bezpłatne pomoce oraz przelano 600 dolarów na kontu na początku testów, kwota ta jednak miała być odebrana w przypadku porażki w walce z nałogiem.

Oto uzyskane wynik: palenie rzuciła zaledwie 0,1 członków pierwszej grupy, jeśli chodzi zaś o pozostałe, wskaźnik ten wahał się pomiędzy 0,5 do 3 proc. Co ciekawe jednak, najlepsze efekty odnotowano w grupach, które otrzymały pieniądze.

Jeśli chodzi o koszty programu, najtańsza, ale i najmniej skuteczna była grupa pierwsza - wymagała średnich nakładów w wyskości 1 dolara na uczestnika. Przeciętny koszt w grupie otrzymującej warunkowe wyniosł 100 dolarów na uczestnika. Biorąc jednak pod uwagę przelicznik uwzględniający skuteczność działań, program gotówkowy kosztował np. mniej niż niż e-papierosy lub inne tradycyjne metody wspomagające rzucanie palenia.

Wyniki badań są dostępne w New England Journal of Medicin.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X