Strona głównaStyl życiaSpołeczna aktywność w dojrzałym wieku to niższe ryzyko demencji

Społeczna aktywność w dojrzałym wieku to niższe ryzyko demencji

Większa aktywność społeczna osób w wieku 50-60 lat pozwala na zmniejszenie u nich ryzyka demencji w późniejszym wieku.
Społeczna aktywność w dojrzałym wieku to niższe ryzyko demencji [fot. Jens P. Raak from Pixabay]
- Demencja jest poważnym globalnym wyzwaniem zdrowotnym. Wiadomo jednak również, że jednemu na trzy przypadki można zapobiec - mówi dr Andrew Sommerlad z University College London.

- Odkryliśmy, że kontakty społeczne w średnim i dojrzałym wieku wydają się zmniejszać ryzyko demencji. Może to stać się elementem strategii zmniejszających ryzyko zachorowania na otępienie u każdego, warto więc promować funkcjonowanie społeczności i ograniczać izolację oraz - uważa dr Sommerlad.

Wykorzystano dane ponad 10 tysięcy uczestników, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat byli pytani o częstotliwość kontaktów społecznych z przyjaciółmi i rodziną. Osoby te były również poddawane testom funkcji poznawczych i przeanalizowano ich dokumentację medyczną, aby sprawdzić, czy kiedykolwiek zdiagnozowano u nich .

Skoncentrowano się na związkach między kontaktami społecznymi w wieku 50, 60 i 70 lat a późniejszą częstością występowania demencji oraz na tym, czy kontakt społeczny miał związek ze stanem , po uwzględnieniu takich czynników, jak wykształcenie, zatrudnienie, stan cywilny status i status społeczno-ekonomiczny.

Naukowcy odkryli, że więcej kontaktów społecznych w wieku 60 lat wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu. U osoby w wieku 60 lat, która widywała się z przyjaciółmi niemal codziennie, ryzyko wystąpienia demencji było o 12 proc. niższe niż u osoby, która widywała się tylko z jednym lub dwoma przyjaciółmi co kilka miesięcy.

Według ekspertów istnieje kilka możliwych wyjaśnień, w jaki sposób kontakt społeczny może zmniejszyć ryzyko demencji. - Osoby zaangażowane społecznie ćwiczą umiejętności poznawcze, takie jak pamięć i język, co może pomóc im rozwinąć rezerwę poznawczą - choć niekoniecznie powstrzyma to zmiany w ich mózgu, rezerwa może pomóc ludziom lepiej radzić sobie ze skutkami i opóźnienia objawów demencji - mówi prof. Gill Livingston z University College London.

- Spędzanie większej ilości czasu z przyjaciółmi może być również korzystne dla dobrego samopoczucia psychicznego i korelować z aktywnością fizyczną, a obydwa te czynniki osłabiają ryzyko demencji - dodaje prof. Livingston.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy