Strona głównaStyl życiaStarość jest inna dla kobiet i mężczyzn

Starość jest inna dla kobiet i mężczyzn

Starość jest inaczej postrzegana przez różnych ludzi. Okazuje się odmienny jej przebieg dotyczy też kobiet i mężczyzn. Uczeni odkryli, że wraz z wiekiem panie czują się bardziej samotne i przygnębione, natomiast mężczyźni stają się bardziej zadowoleni z życia na emeryturze.
Naukowcy z University College London zaprosili do badań ponad 11 tysięcy uczestników w wieku ponad 50 lat. Trwały one w latach 2002 - 2009, ich wyniki stanowią część większych badań English Longitudinal Study of Ageing.

Oto, co ustalono. Starsze kobiety częściej czują się samotne i zniechęcone niż mężczyźni. Jak wskazują uczeni, dzieje się tak być może dlatego, że mężczyźni żyją krócej, więc panie częściej doświadczają śmierci swoich małżonków czy partnerów. Poza tym być może wpływy kulturowe w większym stopniu oddziałują na negatywny sposób widzenia i przeżywania wieku dojrzałego przez kobiety.

Naukowcy odkryli, że zadowolenie z życia i jego jakość znacznie spada u badanej grupy wiekowej wraz z upływem czasu. Kobiety były szczególnie narażone na tę zmianę - 18,7% wykazywało objawy depresji o przekroczeniu progu pięćdziesięciu lat. W przypadku mężczyzn - u 11% zanotowano symptomy stanów depresyjnych.

Kobiety w wieku powyżej 75 lat wykazywały szczególnie słabe samopoczucie, z wysokim odsetkiem objawów depresyjnych, niskim zadowoleniem z życia, pogorszenia jakości życia i poczuciem samotności, wskazują badacze.

Dojrzałość nie oznacza jedynie problemów z samopoczuciem, niektóre grupy są jej beneficjentem. Okazało się np., że panowie po 65 roku życia radzą sobie znacznie lepiej niż młodsi mężczyźni - są bardziej zadowoleni z życia oraz czują się bardziej spełnieni.

Jednym z problemów powszechnie kojarzonych ze starszym wiekiem jest poczucie samotności. Wydaje się, że najbardziej doskwiera paniom. Z badań wynika, że to one częściej niż ich mężowie doświadczają poczucia osamotnienia kiedy dzieci opuszczają rodzinny dom. Nierzadko też zmagają się z poczuciem izolacji, kiedy odchodzi mąż lub partner. - Starsze kobiety częściej są narażone na odczuwanie alienacji po prostu dlatego, że mężczyźni żyją krócej, wskazują badacze. Innym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy może być również fakt, że kobiety zawiązują silne relacje emocjonalne, więc mają one większy wpływ na samopoczucie pań.

Jak się ustrzec przed osamotnieniem? Warto oczywiście nawiązywać i pielęgnować kontakty przyjacielskie. Z badania wynika, że panie z grupy wiekowej 50 - 64 lata, które utrzymują znajomość z przyjaciółmi i krewnymi, są mniej narażone na ryzyko doznawania symptomów depresyjnych (13% uczestniczek ich doświadczało). W przypadku kobiet mających słabe relacje z rodziną i znajomymi, zagrożenie objawami depresji wynosi 17,9%.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:59:24, 23-03-2011 Stalin

    Mam matkę dla której nie było innego wyjścia jak dom starości.
    Zawsze obawiałem się, że jak zostanie sama to będzie tak:
    -Straż pożarna?
    -Owszem. Co a być?
    Bo uruchomilam piekarnik wczoraj i nic sie nie upiekło.
    -Babciu, to zapal zapałkę.
    -Dzięki, już lecę...
  • 20:17:45, 23-03-2011 babciela

    Krakowskie mieszkania- bardzo, bardzo.... Pomysl optymistycznej ksiazki też. Ale- czy nie uwazacie, ze stan Babci opisanej przez Stalina powinien byc zakwalifikiwany raczej do domu przewlekle chorych, a nie do domu spokojnej starosci- bo przeciez taki dom nie byłby domem spokoju, ale domem niepokoju. Czyli powinno byc wiecej oddzialow przewlekle chorych z pelna opieka lekarsko- pielegniarską. Ale to moze marzenia scietej głowy. Ale pomarzyc mozna.Why not?
  • 21:52:42, 23-03-2011 Stalin

    Odpowiem Ci z doświadczenia. Jak raz w domu bywamy wieczorami tylko. matka jest stabilna na lekach ale muszą być brane regularnie. Jak nikogo nie ma to się nie da tego dopilnować. Jeden z największych problemów - mózgu nie ma a organizm działa. Ona tam ma spoko - dadzą jej lekarstwa o czasie a do tego może działać w ogródku i obierać ziemniaki dla innych - jest użyteczna i tego jej potrzeba. A żadne z nas nie chce rezygnować z pracy i siedzieć w domu. Kiedyś to robiłem - z jej matka a moja babką i raczej nie chce do tego wracać...
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy