Strona głównaStyl życiaStateczny senior? Niekoniecznie, starsi lubią podejmować ryzyko

Stateczny senior? Niekoniecznie, starsi lubią podejmować ryzyko

Mówi się, że starsi ludzi są rozsądniejsi i mniej skłonni do nieodpowiedzialnych zachowań niż osoby młode. Niekonecznie. W istocie obserwuje się pewne zmiany w osobowości związane z wiekiem i należy do nich np. większy optymizm, ale jednocześnie - co wiąże się z optymizmem właśnie - u seniorów odnotowuje się silniejszą skłonność do podejmowania ryzyka.
Stateczny senior? Niekoniecznie, starsi lubią podejmować ryzyko [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] Ludzie w pewnym wieku są bardziej skłonni do , mówią badacze z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Ponieważ seniorzy cechują się większym optymizmem niż ludzie młodzi, bywają też bardziej lekkomyślni niż młodzież.

W badaniu wzięło udział 60 osób w wieku 18-30 lat i 62 osoby w wieku 63-88 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz obejmujący 105 pytań, które dotyczyły wyboru pomiędzy dwiema opcjami. Każde pytanie zawierało możliwości wygranej lub utraty pieniędzy i we wszystkich przypadkach podawano informację o poziomie ryzyka zysków i strat.

Okazało się, że w porównaniu do ludzi młodych, osoby starsze częściej wybierały bardziej ryzykowne opcje. Seniorzy byli mniej ostrożni, ponieważ zwykle mieli lepszy i wykazywali większy co do prawdopodobieństwa wygranej. Jak wyjaśniają autorzy badań, osoby pozytywnie nastawione do świata i mające nadzieję na najlepsze, wyżej oceniają swoje szanse na wygraną, choćby obiektywnie były one niewielkie. To czyni ich odważniejszymi w podejmowaniu decyzji. Młodsi uczestnicy tymczasem koncentrowali się głównie na tym, by uniknąć straty.

Co więcej, starsi uczestnicy podejmowali ogólnie gorsze decyzje niż młodzi. Rzadziej wybrali obiektywnie najlepszą możliwość, tj. opcję, która gwarantowała najwyższy zysk pieniężny. Jak wyjaśniają badacze, ma na to również wpływ, że fakt, że w starszych latach osłabieniu ulega zdolność do szybkiego przetwarzania informacji i rozwiązywania problemów.

O badaniach napisano w magazynie Psychological Science.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy