Strona g³ównaStyl ¿yciaStres ma wp³yw na podejmowanie z³ych decyzji

Stres ma wp³yw na podejmowanie z³ych decyzji

Portugalscy i amerykañscy naukowcy odkryli powi±zanie miêdzy stresem a podejmowaniem z³ych decyzji. Ich odkrycia, opisane w czasopi¶mie Science, pokazuj±, ¿e przewlek³y stres powoduje, i¿ wpadamy w tryb automatycznych reakcji, który powstrzymuje nas przed rozwa¿eniem potencjalnie odpowiedniejszych i korzystniejszych odpowiedzi.
Obecno¶æ stresu we wspó³czesnym ¿yciu zosta³a dobrze udokumentowana. Obok wp³ywu na nasze zdrowie fizyczne, który mo¿e objawiaæ siê wszystkim od wrzodów po nadci¶nienie, stres mo¿e równie¿ powstrzymywaæ nas przed podejmowaniem prawid³owych decyzji. Kiedy uwzglêdnimy liczbê wyborów, których dokonujemy codziennie w napiêciu i pod presj±, zrozumienie w jaki sposób chroniæ siebie przed nieprawid³owymi decyzjami mo¿e okazaæ siê bezcenne.

Naukowcy z Uniwersytetu Minho w Portugalii oraz Narodowego Instytutu Zdrowia w USA odkryli, w jaki sposób dok³adnie stres wp³ywa na nasze wybory. W ramach badañ, w których wykorzystano grupê szczurów nara¿onych na przewlek³y stres oraz grupê kontroln±, zbadano dwa typy decyzji: zorientowan± na cel, gdzie w procesie decyzyjnym uwzglêdniane s± konsekwencje oraz automatyczn±, która jest wynikiem przyzwyczajenia. Naukowcy przyjrzeli siê równie¿ wymianie pomiêdzy tymi dwoma typami, ze szczególnym uwzglêdnieniem roli przewlek³ego stresu w procesie decyzyjnym.

Zespó³ wykorzysta³ dwa ró¿ne zadania: pierwsze opiera³o siê na szkoleniu zwierz±t w naciskaniu d¼wigni zwalniaj±cej pokarm, a drugie polega³o na wyszukaniu pokarmu bez korzystania z d¼wigni. Na pierwsze zadanie obydwie grupy szczurów zareagowa³y w podobny sposób. Naukowcy zauwa¿yli ró¿nice dopiero wtedy, kiedy zaczêto karmiæ zwierzêta w inny sposób. Grupa kontrolna stopniowo zmniejszy³a liczbê naci¶niêæ na d¼wigniê, podczas gdy zestresowane szczury nadal j± naciska³y, mimo braku nagrody w postaci pokarmu.

Zdaniem naukowców, aby podejmowaæ odpowiednie decyzje niezbêdna jest zdolno¶æ do zmiany strategii behawioralnych. Wyniki badañ pokazuj±, ¿e przewlek³y stres wp³ywa na te strategie, sprzyjaj±c automatycznemu i nawykowemu procesowi decyzyjnemu w opozycji do wyborów opieraj±cych siê na przysz³ych konsekwencjach.

Co istotne naukowcy udokumentowali równie¿ zmiany w aktywno¶ci mózgu zwierz±t w czasie zadañ, zw³aszcza j±dra grzbietowo-przy¶rodkowego (DMS) - czê¶ci mózgu powi±zanej z dzia³aniami zorientowanymi na cel oraz j±dra grzbietowo-bocznego (DLS), które powi±zane jest z tworzeniem siê nawyków. W porównaniu do grupy kontrolnej, u zestresowanych szczurów stwierdzono atroficzne DMS i rozwiniête DLS.

Wyniki mog± okazaæ siê niezwykle przydatne w powi±zanych badaniach, na przyk³ad nad kwesti± dlaczego zachowanie na³ogowe i kompulsywne czêsto dominuje w zaburzeniach zwi±zanych ze stresem. Mog± równie¿ doprowadziæ do nowych sposobów radzenia sobie z tym stanem, zw³aszcza w przypadku osób - np. wojskowych - które musz± podejmowaæ krytyczne decyzje w ci±g³ym stresie.

Profesor Nuno Sousa z Instytutu Badañ nad Zdrowiem i Nauk Przyrodniczych przy Uniwersytecie Minho wyja¶ni³, ¿e zespó³ koncentruje siê obecnie nad zalezieniem sposobu na pobudzanie "prze³±cznika" decyzji. "Skupiamy obecnie nasze dzia³ania badawcze na poznaniu molekularnych i funkcjonalnych mechanizmów, które le¿± u podstaw tych odkryæ, aby opracowaæ w przysz³o¶ci nowe strategie, mog±ce odwróciæ tendencjê wywo³ywan± w procesach decyzyjnych przez stres."
Wiêcej informacji:

Science:

Uniwersytet Minho:

Narodowy Instytut Zdrowia:

Przeczytaj tak¿e


Nadci¶nienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadci¶nienie têtnicze, czyli hipertensja to jedna z najczê¶ciej wystêpuj±cych przewlek³ych dolegliwo¶ci uk³adu krwiono¶nego. Niestety, jest to równie¿ schorzenie gro¼ne i je¶li nie jest leczone, mo¿e prowadziæ do powa¿nych problemów ze zdrowiem, a nawet do ¶mierci. czytaj dalej »


Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umieraæ po ludzku
  • Oferty pracy