Strona głównaStyl życiaŚwiąteczna muzyka na długo przed Gwiazdką może wywoływać zaburzenia emocjonalne

Świąteczna muzyka na długo przed Gwiazdką może wywoływać zaburzenia emocjonalne

Bożonarodzeniowy sezon znacznie się przesunął i właściwie tuż po wszystkich Wszystkich Świętych w sklepach pojawiają się gwiazdkowe dekorcje. Mogłoby się wydawać, że to dobrze, bo świąteczny nastrój trwa dłużej, ale okazuje się, że zbyt wczesne rozbudzanie ducha Bożego Narodzenia wywołuje lęk i niepokój.
Świąteczna muzyka na długo przed Gwiazdką może wywoływać zaburzenia emocjonalne [fot. Elijah O'Donnell on Unsplash]
Słuchanie świątecznych utworów na długo przed może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie mentalne, mówi brytyjska psycholog Linda Blair.
Ludzie pracujący w sklepach na Święta Bożego Narodzenia muszą ignorować , ponieważ jeśli tego nie robią, naprawdę nie mogą skupić się na niczym innym - powiedziała Blair w rozmowie ze Sky News - Trzeba poświęcić wiele energii, by starać się nie słyszeć tego, co się słyszy - dodaje Blair.
Nieustanne powtarzanie muzyki świątecznej nie pomaga w koncentracji i zachowaniu dobrego stanu emocjonalnego. Badania pokazują, że obecość kojarzonych z Gwiazdką zapachów i muzyki poprawia humor niektórym klientom i czyni ich chętniejszymi do większych zakupów, a u innych wywołuje niepokój ze względu na wiele obowiązków, które kojarzą się ze Świętami.

Częste słuchanie bożonarodzeniowych utworów na długo przed Świętami może sprawić, że ludzie czują się jak uwięzieni w myślach „okołoświątecznych", tzn. natarczywie zastanawiają się nad prezentami, organizacją odwiedzin rodziny, listą zakupów, etc. To zaś może wywołać i .

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć