Strona głównaStyl życiaŚwięto Krainy Rumianku

Święto Krainy Rumianku

Czerwiec i lipiec na Polesiu Lubelskim pachną rumiankiem. Mieszkańcy okolic Hołowna od lat zajmują się uprawą tej skromnej, ale niezwykle cennej roślinki. Od 2005 roku odbywa się tu Święto Krainy Rumianku, jedyna tego typu impreza-festyn w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się nadchodzący weekend - 12 i 13 czerwca.
Hołowno położone jest na Równinie Parczewskiej należącej do Polesia Zachodniego, włączonego – ze względu na walory przyrodnicze – przez UNESCO do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery. Dorzecze Zielawy, która ma tutaj swój początek, to siedlisko bobrów, wilków, 60 gatunków ptaków (bywają tu żurawie, a nawet czarne kormorany i bardzo rzadko spotykane w naszym kraju szczudłaki) i 213 gatunków roślin. To prawdziwa ostoja nieskażonej przez cywilizację przyrody, gdzie czas zatrzymał się w miejscu.

O to, żeby tutejsza społeczność czerpała profity z zamieszkiwania czystych, nieskażonych terenów, dbają władze samorządowe i miłośnicy lokalnej tradycji, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego (nagrodzone w 2006 r. nagrodą Pro Publico Bono). To właśnie oni zawiązali koalicję na rzecz odnowy wsi poprzez stworzenie z niej Krainy Rumianku. Pracują na rzecz lokalnego dziedzictwa historycznego i przyrodniczego. Stworzyli Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie (gmina Podedworze), który uczestniczy w projekcie „Wioski tematyczne na Polesiu Lubelskim”, realizowanym przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Kolejne przygotowywane przez nich projekty znajdują uznanie u decydentów zajmujących się podziałem funduszy z UE. Gmina jest na 5. miejscu w Polsce i na 1. w województwie, jeżeli chodzi o skuteczność pozyskiwania funduszy unijnych.

Twórcy Krainy Rumianku chcą zachować dawne obyczaje, ocalić tradycję w pamięci młodego pokolenia. Dlatego w czasie Święta Krainy Rumianku można uczestniczyć w warsztatach etnograficznych i rękodzielniczych. Goście będą mogli skosztować regionalnych produktów i pogawędzić przy rumiankowej herbatce.

W zabytkowych spichlerzach pachnących żywicą i drewnem wyczarowano klimatyczny salon SPA. Można w nim skorzystać z sauny syberyjskiej, masażu relaksacyjnego i leczniczego, kąpieli ziołowych, aromaterapii i refleksoterapii, hydromasażu, zabiegów kosmetycznych i eko fitness – wszystko z dodatkiem naturalnego rumianku. Zielarka i zielarz poradzą, jak używać bogactwa natury w staraniach o zdrowie i urodę.

Odbędzie się plenerowa akcja plastyczna „Gliniana bajka” w wykonaniu trenerów Szkoły Wrażliwości w Kapkazach. Niewątpliwą atrakcja będzie też spektakl „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta.

Tagi: rumianek

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy