Strona głównaStyl życiaTydzień jako osoba starsza - eksperyment z samotnością

Tydzień jako osoba starsza - eksperyment z samotnością

Zespół brytyjskich wolontariuszy ma się rozpocząć niezwykły eksperyment - przez tydzień każdy z nich będzie żył w izolacji, podobnie, jak wielu ludzi starszych w ich kraju i na całym świecie.
Tydzień jako osoba starsza - eksperyment z samotnością Przez tydzień nie będzie rozmów, telefonów, interakcji z innymi ludźmi, dla towarzystwa możliwa jest tylko TV... W taki sposób wolontariusze odtworzą doświadczenie ponad miliona Brytyjczyków w podeszłym wieku, którzy mieszkają samotnie i wiodą odizolowane życie.

Uczestnicy eksperymentu nie będą mieli dostępu do Internetu i na tydzień pożegnają się ze swoimi partnerami i znajomymi. Co więcej, aby bardziej wczuć się w rolę, będą mieli do dyspozycji skarpetki wypełnione suszonym grochem, fasolą lub ziarnem kukurydzy, co ma imitować przykre doświadczenie chodzenia na stopach chorych na artretyzm. Ponadto uczestnicy założą wykrzywiające i rozmywające obraz okulary, które dają wrażenie problemów ze wzrokiem doświadczanych przez pacjentów z zaćmą i jaskrą. Całości dopełnią specjalne rękawiczki utrudniające podnoszenie przedmiotów i posługiwanie się nożem i widelcem, co także przypomina kłopoty cierpiących na artretyzm.

Cały sprzęt, z którego będą korzystać wolontariusze, jest zaprojektowany do odtwarzania fizycznych wyzwań starzejącego się społeczeństwa. Eksperyment ma także na celu imitować psychiczne problemy, na jakie naraża ludzi izolowane życie.

Jak mówi Jenny Sykes z organizacji "Friends of the Elderly", to tylko eksperyment, który pozwoli młodym ludziom się czegoś nauczyć, ale alienacja jest problemem wielu ludzi. Ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak to jest żyć w samotności, eksperyment zwiększy empatię osób, które tego nie doświadczają.

Ze statystyk wynika, że w Wielkiej Brytanii milion ludzi prowadzi samotne życie, a kolejny milion jest „uwięzionych" we własnych domach z powodu chorób i niepełnosprawności. Jedna na pięć osób widuje innych rzadziej niż raz w tygodniu.

Badania wykazały, że żyjący w izolacji seniorzy są bardziej narażeni na depresję i rzadziej szukają pomocy. Ponadto ci, których kontakty towarzyskie są ograniczone do minimum, szybciej umierają.

Jak podkreśla Jenny Sykes, pokonanie samotności nie musi być skomplikowane. -Jeśli widzisz starszą osobę w supermarkecie, możesz pomóc jej podnieść słoik dżemu z niższej półki. Uśmiech i chwila pogawędki mogą zmienić nastawienie na cały dzień - wskazuje Sykes. - Nie należy też zapominać o starszych członkach rodziny, niezapowiedziany telefon czy wizyta i kartka urodzinowa mają dla nich wielką wartość. Naprawdę niewiele trzeba, by inni nie czuli się tak samotni - dodaje.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy