Strona głównaStyl życiaUgodowość - cecha odpowiedzialna za życiowy sukces?

Ugodowość - cecha odpowiedzialna za życiowy sukces?

Okazuje się, jedna z cech osobowości - ugodowość - ma pożądany wpływ na setki wskaźników fizycznych, psychologicznych i zawodowych, które wpływają nie tylko na wydajność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i życiowy sukces.
Ugodowość - cecha odpowiedzialna za życiowy sukces?
Oceniono szeroki zakres zmiennych: od i fizycznego po interpersonalne oraz od zdolności przywódczych po wyniki w nauce i umiejętności organizacyjne.

Aby lepiej zrozumieć wpływ ugodowości, uwzględniono 142 analiz przedstawiających efekty dla 275 zmiennych. W sumie badania dotyczyły ponad 1,9 miliona ludzi.

Jak odkryto, ugodowość miała pożądany wpływ na 93 proc. zmiennych i wyników. - Chcieliśmy podsumować to, czego dowiedzieliśmy się o związkach między ugodowością, jedną z tak cech osobowości Wielkiej Piątki, i jej konsekwencjami - wyjaśnia Michael Wilmot z University of Arkansas. - Wiemy, że to ważne - być może teraz bardziej niż kiedykolwiek - ponieważ ugodowość to cecha osobowości związana przede wszystkim z pomaganiem ludziom i budowaniem pozytywnych relacji, której nie powinni tracić liderzy - dodaje.

Niemal trzysta zmiennych zgrupowano w szersze kategorie pojęciowe. Obejmowały one zdrowie fizyczne i psychiczne, wydajność, motywację i .

Określono też osiem tematów, w których ugodowość była pomocna zarówno poszczególnym ludziom, jak i organizacjom. Należały do nich:
  • „samo-transcendencja" - aspiracje do samokształcenia i motywacja do okazywania troski o siebie i o innych;
  • zadowolenie - akceptacja życia takim, jakie jest, a także umiejętność skutecznego dostosowania się do nowych sytuacji;
  • inwestycja relacyjna - motywacja do pielęgnowania i utrzymywania pozytywnych relacji z innymi;
  • praca zespołowa - empatyczna zdolność do koordynowania celów z innymi ludźmi i zdolność do skutecznej współpracy, niezależnie od roli dla osiągnięcia wspólnych celów.
  • inwestowanie w pracę - chęć wkładania wysiłku w wykonywanie zadań, praca wysokiej jakości;
  • mniejszy nacisk na wyniki - mniejsze koncentrowanie się na wyznaczaniu celów i osiąganiu indywidualnych wyników oraz ocenianie efektów innych z większą pobłażliwością;
  • orientacja na normy społeczne - większa wrażliwość i dla zachowań zgodnych z normami i zasadami społecznymi oraz unikanie łamania zasad i niewłaściwego postępowania;
  • integracja społeczna - zdolność do integracji z rolami i instytucjami społecznymi oraz zmniejszone prawdopodobieństwo przestępczości i zachowań aspołecznych.
Na podstawie:

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik,
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy