Strona głównaStyl życiaW Polsce żyje się bezpieczniej - statystyka przestępczości Policji

W Polsce żyje się bezpieczniej - statystyka przestępczości Policji

W I półroczu tego roku spadla liczba wszczętych postępowań o przestępstwa kryminalne przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Zmniejszyła się także liczba wypadków drogowych.
W pierwszym półroczu 2009 r. wszczęto ogółem 467.360 postępowań karnych czyli o 1,8 procent mniej, niż rok wcześniej. Spadła liczba przestępstw kryminalnych czyli tych najbardziej dolegliwych społecznie. Od stycznia do czerwca 2009 r. wszczęto ich 329.295, czyli o 1,5 procent mniej niż rok wcześniej. Liczba podejrzanych zarejestrowanych w I półroczu tego roku wyniosła 255.760, z czego 28.302 to osoby nieletnie.

Od stycznia do czerwca 2009 roku wykrywalność sprawców przestępstw wyniosła 71,8 procent, co oznacza, że na każde 4 zarejestrowane przestępstwa, 3 kończą się postawieniem sprawcom zarzutów karnych.

Policja odnotowała także spadek liczby takich przestępstw, jak zabójstwa, uszczerbki na zdrowiu, bójki lub pobicia, zgwałcenia, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy i oszustwa o charakterze kryminalnym. Nieznacznie wzrosła za to liczba wszczętych postępowań w sprawach kradzieży z włamaniem (z 54.877 do 55.120).

Z policyjnych danych wynika również, że w pierwszej połowie roku na drogach całego kraju doszło do 19.756 wypadków, w których zginęło 1.911 osób a 25.259 odniosło rany. Liczby te nadal są bardzo duże, ale mniejsze, niż ubiegłoroczne. Wypadków było o 3.250 mniej, liczba zabitych zmalała o 533 osoby, a liczba rannych - o 3.848 osób. Policjanci zatrzymali aż 82.008 nietrzeźwych kierowców.

W odczuciu Polaków Polska jest krajem coraz bezpieczniejszym. Ponad 77,2 procent Polaków twierdzi, że nie boi się spacerować po zmroku i czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Prawie 70 procent badanych uważa włamanie do swojego domu czy mieszkania za mało prawdopodobne, a zdaniem 57 procent ankietowanych policjanci skutecznie walczą z przestępczością.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy