Strona głównaStyl życiaWalka z nierównością płci - czy są postępy?

Walka z nierównością płci - czy są postępy?

Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi trudnościami. Jest to marsz przeciwko nierówności - walka, której nie można ignorować.
Dzień Kobiet był okazją do przyjrzenia się postępom w walce z nierównością płci Z okazji Dnia Kobiet organizowano tysiące imprez, które były okazją do podsumowania działań na rzecz równości i do świętowania sukcesów. , takie jak Facebook czy Twitter, kipiały od anegdot, wrażeń i przemyśleń, którymi dzieliły się kobiety, podkreślając ważną rolę, jaką pełnią w społeczeństwie.

Światowi dygnitarze, w tym prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, nawoływali za pośrednictwem serwisów społecznościowych do wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Podkreślali, że odpowiednie działania i ciągłe wsparcie będą motorem zmian i pomogą uczyć życie kobiet o wiele lepszym. Wiele gwiazd, na przykład Reese Witherspoon i szkocka wokalistka Annie Lennox, które same są aktywistkami na rzecz praw kobiet, także uczciło ten dzień, uświetniając swoją obecnością wiele wydarzeń.

Międzynarodowy jest dla kobiet i dziewcząt okazją, by świętować sukcesy, a także by przypominać światu o potrzebie zmian.

Glenda Stone, założycielka strony internationalwomensday.com, jednego z globalnych węzłów komunikacyjnych podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet, komentuje znaczenie obchodów: "W ciągu ostatnich pięciu lat aktywność związana z Międzynarodowym Dniem Kobiet ogromnie wzrosła. Zawdzięczamy to mediom społecznościowym, zaangażowaniu celebrytów oraz korporacjom, które wspierają duże imprezy. Nasza strona twitter.com/womensday, na której zarejestrowało się około 10 tys. osób, jest doskonałym miejscem do dzielenia się z innymi użytkownikami filmami, informacjami i aktualnościami. Dzięki wykorzystaniu serwisów społecznościowych uliczne marsze kobiet mają teraz jeszcze więcej uczestników. Trudno znaleźć kraj, w którym nie obchodzono by Dnia Kobiet w ten czy inny sposób".

UE i jej obywatele wspierają w ich dążeniu do zmian. W szczególności należy wymienić pomoc udzieloną tysiącom rodzin i społeczności lokalnych oraz wielu krajom w walce z brutalnymi praktykami, takimi jak obrzezanie kobiet w Afryce. Elementem tych działań jest projekt UE-UNICEF, dofinansowany przez Dyrekcję Generalną ds. Współpracy i Rozwoju (EuropeAid) kwotą 3,9 mln euro. Aby wyeliminować brutalne praktyki, uczestnicy projektu opracowali ujednolicone podejście, które pozwoliło im działać na rzecz zmiany norm społecznych.

Dzięki tej inicjatywie wiele dziewcząt w Egipcie, Erytrei, Etiopii, Senegalu i Sudanie nie jest już poddawanych praktykom powodującym ogromny ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Na przykład, w ciągu ostatnich 10 lat przeszło 5300 społeczności w Senegalu zaprzestało praktyk obrzezania kobiet, a specjaliści prognozują, że do 2015 roku kraj ten jako pierwszy całkowicie wyeliminuje ten zwyczaj.

Zwiększenie świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z obrzezaniem kobiet jest możliwe dzięki zakrojonym na szeroką skalę debatom społecznym poświęconych różnym zagadnieniom, w tym prawom człowieka.

Unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs komentuje wyniki projektu: "Uważam to za całkowicie niedopuszczalne, że w XXI wieku praktyki takie, w sposób oczywisty łamiące prawa człowieka, są nadal stosowane. Dlatego cieszę się, że pomoc ze strony UE może tak wiele zmienić w tej kwestii. Podnosząc świadomość w kwestii niebezpieczeństw związanych z obrzezaniem kobiet, pomogliśmy zapewnić młodym kobietom w Afryce możliwość wyboru, a także daliśmy im szansę, aby w przyszłości stały się aktywnymi członkiniami swoich społeczności".

Więcej informacji:

EuropeAid:


Międzynarodowy Dzień Kobiet:
www.internationalwomensday.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy