Strona głównaStyl życiaWentylator w sypialni podczas upałów? To nie zawsze jest dobry pomysł

Wentylator w sypialni podczas upałów? To nie zawsze jest dobry pomysł

Klimatyzacja jest w Polsce powszechna w biurach i galeriach handlowych, ale rzadko kto instaluje ją w mieszkaniu. Podczas upałów, które wcale nie są u nas rzadkie latem, zwykle korzystamy z wentylatorów. Okazuje się jednak, że spanie przy włączonym „wiatraku" może nie być dobrym pomysłem.
Wentylator w sypialni podczas upałów? To nie zawsze jest dobry pomysł [Fot. Aris Suwanmalee - Fotolia.com]
Wysoka temperatura w nocy skutecznie . Jednak chłodzenie się przy pomocy nie zawsze jest zalecane. Jak wskazują eksperci, cyrkulacja powietrza wywoływana przez to urządzenie może podnosić z podłóg i pozostałych powierzchni kurz i inne , a w efekcie skutkować objawami alergii oraz astmy. Poza tym może też dawać niekorzystne efekty w postaci i ich wysuszenia.

To nie wszystko. Zimne powietrze z wentylatora może nie pozostawać bez wpływu na . Chłodny ciąg powietrza w nocy nierzadko wywołuje sztywność i bolesność mięśni ze względu na ich napięcie i skurcze powstające pod wpływem dłużej trwającego zimnego powiewu.

Wreszcie, u osób z , problem wysuszenia może się pogłębić. Kilkugodzinny podmuch powietrza intesnyfikuje problem.

Wszystko to oczywiście nie oznacza, że włączenie wentylatora na noc jest niezdrowe. Niekorzystne okazuje się w przypadku osób z tendencjami do określonych chorób czy schorzeń. Poza tym nieprzyjemne skutki może mieć ustawienie urządzenia zbyt blisko łóżka.

Jeśli ktoś doświadcza przykrych objawów z powodu podmuchu zimniejszego powietrza, zamiast „wiatraczków", może starać się schłodzić w inny sposób. Pomocny jest chłodny prysznic wieczorną porą, lekka bawełniana pościel, założenie przewiewnej piżamy, czy wietrzenie sypialni przed snem.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy