Strona głównaStyl życiaWielu imigrantów chce legalnie zostać w Polsce

Wielu imigrantów chce legalnie zostać w Polsce

Wyniki akcji abolicji dla cudzoziemców chcących zalegalizować swój pobyt w Polsce przerastają najśmielsze oczekiwania. Liczba osób ubiegających się o abolicję już przekroczyła sumę z dwóch poprzednich tego typu akcji razem wziętych, a wnioski o legalizację pobytu można składać do 2 lipca. Dotychczas swój pobyt zalegalizowało niemal półtora tysiąca cudzoziemców, częstokroć przebywających w naszym kraju od wielu lat. Prym wśród osób ubiegających się o prawo pobytu w Polsce wiodą Wietnamczycy oraz Ukraińcy.
Wielu imigrantów chce legalnie zostać w Polsce W pierwszych dniach kwietnia minął półmetek obowiązywania tzw. "ustawy abolicyjnej". Trzy tygodnie później przekroczona została suma wniosków złożonych w obu poprzednich akcjach abolicyjnych razem wziętych. 18 kwietnia zarejestrowano wnioski 5574 osób ubiegających się o objęcie abolicją. Podczas akcji w 2003 i na przełomie 2007/2008 roku odnotowano łącznie 5541 takich osób (3508 w 2003 roku oraz 2033 na przełomie 2007/2008 roku).Najwięcej osób wnioskowało dotąd o abolicję do wojewody mazowieckiego (4.404), a także do wojewodów: łódzkiego (271), lubelskiego (135), śląskiego (123), dolnośląskiego (120), wielkopolskiego (103) i podlaskiego (78). Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu (1.545), Ukrainy (1.258), Pakistanu (754), Armenii (511), Chin (269), Egiptu (264), Indii (242), Rosji (165), Białorusi (97) i Gruzji (52).

Zdecydowaną większość (ponad 97%) wnioskujących stanowią osoby, których pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku.

Spośród osób ubiegających się o przyznanie abolicji na terenie naszego kraju pojawiły się również przypadki tzw. „abolicyjnych turystów", próbujących bezprawnie skorzystać z polskiej abolicji do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej. Jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce, przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Polsce, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję. Zjawisko tzw. „turystyki abolicyjnej" obserwowane jest szczególnie licznie w województwie mazowieckim. Wnioski składają cudzoziemcy mieszkający na stałe w innych krajach Unii Europejskiej. Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na 111 negatywnych decyzji abolicyjnych 29% dotyczyło obywateli Indii i Pakistanu.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.
Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy mogą składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy