Strona głównaStyl życiaWiosenny trekking

Wiosenny trekking

Zima za nami. Pora, by rozruszać ciało i powrócić do wiosennej sylwetki. Sprzyjać temu będą spacery i dłuższe wycieczkowe trasy. Do wszelkich eskapad w plener należy być jednak odpowiednio przygotowanym. Wybierając się w góry lub też nie będąc pewnym sprzyjającej aury, warto zawczasu pomyśleć o zmiennych warunkach atmosferycznych i ich wpływie na organizm. Zanim więc wyruszysz na górski szlak, pomyśl, jak właściwie dobrać strój wierzchni i bieliznę, by zapewnić sobie poczucie komfortu na całej wyznaczonej trasie.
Trekking, fot. LidlTrekking to forma turystyki, uprawiana w trudniejszych niż zwykły spacer warunkach terenowych i klimatycznych. W Polsce z roku na rok rośnie jego popularność, także wśród osób w wieku dojrzałym. Na górskich szlakach coraz częściej można spotkać "profesjonalnie" wyglądających turystów w odpowiednim obuwiu i z kijami trekkingowymi. Zresztą trekking - choć kojarzy się głównie z górami, można uprawiać w różnych miejscach - w Polsce jest wiele takich okolic.

Koszt podstawowego ekwipunku trekkingowego na szczęście nie jest już zabójczy nawet dla mniej zasobnych kieszeni a na dodatek niezbędne rzeczy można kupić nie tylko w specjalizowanych sklepach sportowych - sa dostępne także w wielobranżowych dyskontach.

Planując wyprawę trzeba się dobrze przygotować i zaopatrzyć w rzeczy, które ułatwią i uprzyjemnią (a czasem wręcz umożliwią) wędrówkę. Wybierając trekkingowy ekwipunek kierujmy się nie tylko względami estetycznymi, czy marką ale przede wszytskim wygodą, praktycznością i dobrym stosunkiem jakości do ceny - radzą eksperci ds. sportu i rekreacji w sieci Lidl.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej bielizny - przewiewnej i odprowadzającej pot. Dziś - oprócz klasycznej bawełny - mamy do dyspozycji materiały specjalnie przygotowane, by zwiększyć komfort przy aktywności fizycznej. Dobra wentylacja, możliwość dopasowania i elastyczne płaskie szwy podnoszą wygodę użytkowania, zapobieając odparzeniom czy otarciom. Równie (a może szczególnie) starannie należy dobrać skarpetki - jakiekolwiek niedociągnięcia w tej kwestii poskutkują bolesnymi otarciami i pęcherzemi - nawet w najlepszych butach. Warto zainteresować się specjalnymi skarpetami trekkingowymi, miękko wyściełanymi i wzmacnianymi w "strategicznych miejscach". Komfort wędrówki i... powrotu podnoszą także różnorodne systemy hamujące nieprzyjemne zapachy.

Wybierając się na wędrówkę, zwłaszcza dłuższą, należy wybrać odzież dopasowaną do pogody (aktualnej i przewidywanej) i niezależnie od tego co mamy na sobie, zabrać coś przeciwdeczczowego oraz chroniącego od chłodu. Bardzo użyteczne będą tu lekkie (a więc nie obciążające jako bagaż) polary oraz cienkie kurtki membranowe.

Aby pewnie iść przed siebie potrzebujemy, zwłaszcza na długich trasach, solidnego wsparcia. Znakomicie przydadzą się do tego wytrzymałe kije trekkingowe. Należy wybierać wytrzymałe kije dostosowane długością do wzrostu (lub regulowane), z nakładkami odpowiednimi do trasy (lub wymiennymi) i z wygodnymi uchwytami.



Zobacz i oceń

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy