Strona głównaStyl życiaWolny czas Polaków

Wolny czas Polaków

W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, przebywają z rodziną lub biernie odpoczywają, chcieliby jednak częściej wyjeżdżać za miasto, brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych lub korzystać z rozrywek w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość czasu wolnego, jakim dysponują, nie uległa zmianie. Przybywanie ilości czasu wolnego najwyraźniej odczuwają respondenci między 55 a 64 rokiem życia. Wśród badanych po 65 roku życia, czyli osób, które w większości nie mają już obowiązków zawodowych, dominuje poczucie, że ich „budżet czasu” jest stabilny.
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem spędzania wolnego czasu jest oglądanie telewizji – wybrała je ponad połowa respondentów (52%). Warto porównać ten wynik z liczbą wskazań na odpowiedź obejmującą spędzanie czasu w internecie, które (wraz z grami komputerowymi) wskazało jedynie 6% ankietowanych. Ten kontrast pokazuje, że mimo coraz większego znaczenia nowych mediów telewizja wciąż pełni szczególną rolę w życiu Polaków. Kolejne miejsce pod względem popularności przypada angażowaniu się w życie rodzinne (36% wskazań). Pozostałe odpowiedzi najczęściej wybierane dotyczą odpoczynku i relaksu: „siedzę, leżę, odpoczywam” (27%), „chodzę na spacery” (24%) oraz „wysypiam się” (22%).

Polacy wprawdzie spędzają czas wolny raczej w domu (oglądając telewizję, rozmawiając z rodziną lub po prostu odpoczywając), jednak za bardziej atrakcyjne uważają wycieczki za miasto i wyjścia umożliwiające uczestnictwo w kulturze lub po prostu przebywanie między ludźmi. Mogą być co najmniej dwa wytłumaczenia tego stanu rzeczy: po pierwsze, sposób spędzania wolnego czasu nie odpowiada aspiracjom ze względu na bariery polegające na braku wystarczających środków finansowych, braku czasu lub odpowiedniej infrastruktury, po drugie, „ambitne” deklaracje i rozziew między pragnieniami a rzeczywistością wynikają nie z braku środków, ale z tego, że aktywny wypoczynek stoi wyżej w hierarchii wartości deklaratywnych. Niezależnie od przyczyny, taki wynik wskazuje, że w przyszłości więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług związanych z wycieczkami oraz kulturą i rozrywką.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy