Strona głównaStyl życiaZadowolenie zależy od... dostępu do opieki zdrowotnej i jakości transportu publicznego

Zadowolenie zależy od... dostępu do opieki zdrowotnej i jakości transportu publicznego

Badacze z Yale Univeristy sprawdzili, co decyduje o poziomie zadowolenia z codziennego życia i okazało się, że najwyższy jest wśród ludzi ze społeczności, w których zagwarantowany jest m. in. dostęp do usług zdrowotnych i gdzie łatwo jest poruszać się transportem publicznym.
Zadowolenie zależy od... dostępu do opieki zdrowotnej i jakości transportu publicznego [Fot. Worawut - Fotolia.com] Uczeni zaprosili do badań ponad 300 tysięcy dorosłych ludzi. Oceniano poziom jakości ich życia biorąc pod uwagę zarówno autoocenę, jak i 77 czynników mających wpływ na zadowolenie z życia, związanych m. in. ze statusem społeczno-ekonomicznym i środowiskiem codziennego funkcjonowania.

Dla oceny dobrostanu badanych zastosowano Gallup-Sharecare Well-Being Index, który obejmuje pomiary dotyczącego różnych sfer, w tym codziennych doświadczeń życiowych, , samorealizacji, relacji z innymi, stanu zdrowia, etc.

Okazało się, że dwanaście czynników ma najwyższy wpływ na indywidualne wyniki dobrostanu - pochodzą one z czterech koncepcyjnie różnych kategorii: demograficznej (odsetek ludzi innych ras i grup odmiennych kulturowo); społeczno-ekonomicznej (stan finansów, poziom wykształcenia, doświadczenie rozwodu); opieki zdrowotnej (np. dostęp do , możliwość , liczba ośrodków zdrowia); środowiska fizycznego (np. możliwość podróżowania rowerem i transportem publicznym).
Im wyższy był wskaźnik wymienionych w nawiasach czynników, tym takie srodowisko życiowe było uznawane za bardziej przyjazne i wzrastał poziom deklarowanego dobrostanu. Jak wskazują uczeni, część czynników ma charakter indywidualny, ale istotna ich liczba dotyczy sposobu funkcjonowania całej społeczności. Okazuje się np., że ułatwienia komunikacyjne czy dostęp do opieki zdrowotnej znacząco oddziałują na zadowolenie z życia członków zbiorowości.

Na podstwie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy