Strona głównaStyl życiaZanieczyszczenia powietrza wywołują choroby serca. Osiedla potrzebują zieleni

Zanieczyszczenia powietrza wywołują choroby serca. Osiedla potrzebują zieleni

Kolejne badania pokazują, jak groźny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Z ich powodów znacznie częściej chorujemy na choroby serca.
to główna przyczyna śmierci na całym świecie, odpowiadają za jedną trzecią zgonów. Ich rozwojowi winne są czynniki genetyczne i styl życia oraz warunki zewnętrzne (w tym ), które - jak się okazuje - mają coraz istotniejsze oddziaływanie.

Ludzie mieszkający w obszarach o dużym natężeniu ruchu, a dotyczy to znacznej części osób z krajów Zachodu, czściej mają nadciśnienie, wyższy poziom triglicerydów i niższy poziomem tzw. „dobrego" cholesterolu , w porównaniu do ludzi zamieszkujących mniej zurbanizowane tereny zielone. Wszystkie te czynniki z kolei składają się na , czyli stan, który bardzo istotnie wpływa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Uczeni z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie zebrali dane ponad tysiąca mieszkańców różnych części tego miasta w wieku 35-64 lata. Jak ustalono oddychanie powietrzem, w którym poziom częsteczek PM 2.5 i PM 10 jest wyższy od średniej, było zwiazane ze znacznie częstszym występowaniem . Dotyczyło to głównie ludzi, którzy mieszkali w blokach i/lub w mieszkaniach odległych ponad 300 metrów od terenów zielonych. Co więcej, odnotowano wyższe ryzyko nadmiaru triglicerydów u ludzi mieszkających na terenach o wyższym poziomie dwutlenku azotu. Wreszcie, niedostatek cholesterolu HDL odkryto u osób mających mieszkania w odległości od dróg głównych mniejszej niż 100 metrów.

Jak wskazują autorzy badań, choć nie jest możliwe, by wszyscy przeprowadzili w miejsca pełne zieleni i znajdujące się w bezpiecznej odległości od głównych arterii komunikacyjnych, poprawę jakości powietrza na dużych osiedlach można uzyskać dzięki zadbaniu o jak największą ilość nasadzeń w tych miejscach. Im więcej zieleni, tym czystsze powietrze, mówią badacze.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Public Health:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć