Jakkolwiek w kinie postaci seniorów ciągle nierzadko są jako stroniące od ludzi i utyskujące, w rzeczywistości takie cechy nie dominują u starszych ludzi.
Nie jest prawdą, że osoby starsze często są cyniczne i podejrzliwe. Wręcz odwrotnie -
zaufanie rośnie wraz z wiekiem, a to może być korzystne dla dobrego samopoczucia, mówią uczeni z Northwestern University i University w Buffalo.
- Kiedy myślimy o starości, często przychodzi nam do głowy osłabienie i jakaś utrata. Jednakże coraz więcej badań pokazuje, że niektóre rzeczy w istocie stają się lepsze wraz z wiekiem. Nasze nowe odkrycia wskazują, że w dojrzalszych latach zwiększa się zaufanie, a ponadto, że ludzie, którzy bardziej ufają, częściej także doznają wyższego
poczucia szczęścia w miarę upływu czasu - mówi Claudia Haase, współautorka badań.
W jednym z badań, z udziałem niemal dwustu tysięcy ludzi w różnym wieku z kilkudziesięciu krajów, ustalono pozytywny związek między wiekiem a poziomem zaufania. Inne testy, w których wzięło ponad tysiąc Amerykanów także dowiodło, że uczestnicy stawali się coraz bardziej ufni w miarę
starzenia się.
W przypadku milenialsów, pokolenia X i baby boomers poziom zaufania wzrastał wraz z wiekiem. Ludzie naprawdę wydają się dorastać do większej ufności, gdy upływają kolejne lata - mówi Haase.
Jednym z wyjaśnień tego zjawiska jest to, że ponieważ starsi są coraz bardziej zmotywowani do
odwdzięczania się innym, wierzą, że inni są dobrzy i godni zaufania, sądzą autorzy. Wiadomo też, że seniorzy częściej koncentrują się na jasnej stronie rzeczy. Wraz z wiekiem możemy więc być bardziej skłonni, by dostrzegać to, co najlepsze w innych i wybaczać małe rozczarowania, które sprawiały, że byliśmy ostrożniejsi w młodszych latach, dodają badacze.
Chociaż zaufanie może mieć negatywne konsekwencje, szczególnie wśród osób starszych w większym stopniu przecież narażonych na oszustwa, nie znaleziono dowodów na to, że te możliwe przykre konsekwencje osłabiają korzyści płynące z ufności.
Na podstawie: Trust Increases With Age, Benefits Well Being