Strona głównaStyl życiaZłe wiadomości z wiekiem coraz mniej istotne

Złe wiadomości z wiekiem coraz mniej istotne

Nikt nie lubi negatywnych informacji, okazuje się jednak, że inaczej reagujemy na nie na różnych etapach życia. W przypadku ludzi starszych ważniejsze są pozytywne wieści i to na nich się skupiają seniorzy, odsuwając od siebie to, co nieprzyjemne.
Złe wiadomości z wiekiem coraz mniej istotne
W dojrzałym życiu cechuje nas pewien rodzaj „emocjonalnej ślepoty" - osoby starsze koncentrują się na pozytywnych aspektach swoich doświadczeń i wytłumiają odbiór bodźców, mówią uczeni z University of Southern California w Los Angeles.

Badacze postanowili sprawdzić, jak na przestrzeni lat zmienia się wybór różnych informacji, co może pomóc w opracowaniu skutecznych metod osłabiania lub - im lepiej poznamy takie „filtrowanie" wiadomości, tym łatwiej będzie zidentyfikować strategie pomagające zedukować emocjonalne skutki negatywnych doświadczeń.

Uczeni przeprowadzili szereg testów, które pozwoliły zaobserwować, jak młodsi i starsi traktują aspekty informacyjno-emocjonalne. Okazało się, że osoby starsze częściej zapamiętują przyjemne obrazy lub bardziej pozytywnie nastawiają się do decyzji, które należy podjąć. Przykładowo, kiedy seniorzy mieli sobie wyobrazić, że zostało im kilka miesięcy życia, bardziej koncentrowali się na tym, co pozytywnego mogą jeszcze zrobić, np. chcieli spędzać więcej czasu z ukochanymi. Ogólnie rzecz ujmując, najważniejsze było dla nich to, co ma dobrą .

W innym teści przeprowadzono bardzo szybki pokaz zdjęć krajobrazowych i uczestnicy mieli zidentyfikować jeden obrócony pejzaż. W miedzyczasie jednak pojawiały się inne fotografie, niektóre zawierały pozytywne obrazy, np. szczęśliwe pary lub wesołe dzieci, inne zaś negatywne, np. sytuacje zagrożenia, straszenie kogoś nożem, etc. Co ciekawe, i młodsi, i starsi byli mniej dokładni w rozpoznawaniu odwróconego obrazu po obejrzeniu nieprzyjemnych zdjęć. Jednakże, w porównaniu z młodymi ludźmi, seniorzy okazywali się mnie rozproszeni negatywnymi obrazkami, a bardziej skupieni na tych pozytywnych. To także pokazuje, że starsi w większym stopniu koncentrowali się na dobrych aspektach tego, co obserwowane, mówią autorzy.

Badania opublikowane w magazynie Emotion.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy