Strona głównaStyl życiaZmarszczki odbierane są jako dowód na prawdziwość emocji

Zmarszczki odbierane są jako dowód na prawdziwość emocji

Nasze mózgi są przystosowane do postrzegania zmarszczek wokół oczu jako przekazujących intensywniejsze i bardziej szczere emocje. Zmarszczki pojawiają się pod wpływem mimiki w wielu wyrazach twarzy, w tym podczas uśmiechu, przy wyrazie bólu, a także smutku.
Zmarszczki odbierane są jako dowód na prawdziwość emocji [Fot. lpictures - Fotolia.com]
Uczestnikom badania pokazano zdjęcia różnych wyrazów twarzy, aby sprawdzić, które z nich postrzegane są przez mózg jako ważniejsze. Kiedy w każdym oku wyświetlane są różne obrazy, mózg przełącza się między nimi, ale częściej przenosi obraz uznany za bardziej istotny do świadomości percepcyjnej.

Jak się okazało, ekspresje obejmujące wyraźne zawsze były dominujące. Jeśli zatem emocja była bardziej intensywna, mózg faktycznie wolał wprowadzić w świadomość percepcyjną na dłuższy czas, mówią uczeni.

Uczestników poproszono też, aby ocenili wyrazy twarzy na skali intensywności i szczerości, i odkryto, że ludzie o intensywniejszych zmarszczkach podczas czy wyrażania smutku, byli oceniani jako bardziej szczerzy i intensywniej doświadczający emocji niż pozostali.

Według autorów, można uznać, że istnieje uniwersalny język odczytywania . Dana aktywność mimiczna może mieć jedną rolę w wielu wyrazach twarzy - zwłaszcza jeśli ta kształtuje interakcje społeczne. Na przykład, wiedza, czy nieznajomy uśmiech jest szczery i czy tej osobie można ufać, pozwala odpowiednio reagować.

- Od czasów Darwina uczeni zastanawiali się, czy istnieje język wyrazów twarzy. Badania sugerują, że jednym z kluczy do tego języka jest zwężenie oczu - mówi dr Daniel Messinger, z Uniwersytetu w Miami.
Kiedy angażujesz się w interakcje społeczne, musisz ocenić, czy dana osoba jest szczera, czy nie - mówi Julio Martinez-Trujillo, współautor badań.
W dalszych krokach uczeni chcą sprawdzić, czy podobne oceny wyrazów twarzy będą pochodziły od osób z autyzmem. Ludzie ci bowiem często mają problemy z odczytywaniem emocji u innych, więc może to mieć związek z ich umiejętnością czytania „oznak" szczerości (w postaci zmarszczek).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy