Strona głównaStyl życiaZmiana czasu a psychika

Zmiana czasu a psychika

Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Sławomir Wolniak, fot. WolmedRozmowa ze Sławomirem Wolniakiem, lekarzem psychiatrą, biegłym sądowym, ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed.

Czy daty graniczne takie jak wyznaczone - koniec lata, koniec zimy związane ze zmianą czasu, mają wpływ na nasze plany i zachowania?

W naszym kraju zmianę czasu zastosowano bodaj w 1977 roku, nie licząc przedwojennych epizodów. Daty graniczne kojarzą się bardziej ze świętami - zimowymi i wiosennymi oraz świętem zmarłych - niż ze zmianą czasu. Nie ma wiarygodnych badań, potwierdzających np. wzrost samobójstw czy napadów depresji z powodu czy w dniach zmiany czasu z letniego na zimowy. Są natomiast potwierdzone wnioski od wieków rejestrujące zachowania ludzi w sytuacjach zachowań społecznych dotyczące obrzędów. Rocznice, święta, ważne daty sprzyjają pogłębionej refleksji, porządkowaniu przestrzeni zarówno zewnętrznej jak i własnej, wewnętrznej hierarchii potrzeb, oczekiwań, spełnień.

30 października 2011 roku, kiedy przesuniemy wskazówki zegarka o godzinę do tyłu, nic się nie zdarzy w Pana klinice, w innych ośrodkach opieki psychiatrycznej, ani w naszym ogólnym życiu społecznym?

Prawdopodobnie nic takiego, co mogłyby odnotować statystyki. Będą cierpieć osoby nadwrażliwe - rzadko notowane w badaniach. Chore na depresje, zaburzenia lękowe. Są to ludzie nadzwyczaj wrażliwi i chaos związany z jakąkolwiek zmianą pogłębia ich cierpienie. Jeśli nie dostaną śniadania w oczekiwanym czasie, będą pobudzeni albo przygnębieni.

Obserwuje Pan w tym okresie zwiększone zainteresowanie terapią odwykową?

W okresie zmiany czasu? - Nie. Wręcz przeciwnie... Odbieram wiele telefonów , wiele próśb o pomoc - ale gotowość zmiany związana jest z inną chyba porą, przypisaną każdemu człowiekowi z osobna.

Jaką?

Porą zrozumienia, jakie niepokoje nim rządzą.

A jeśli nie znajduje odpowiedzi...

Nikt nie znajduje. Nieliczne jednostki ludzkie potrafią tak wyciszyć swój niepokój, że nie będą go objawiać. Reszta żyje w nieprzerwanym stresie i lęku o wszystko. Lęk narasta wraz z rozwojem cywilizacji. Każda zmiana czy manipulacja w przestrzeni nieogarniętej ludzką percepcją potęguje poczucie zagrożenia. Ale również potrzebę szukania odpowiedzi.

Podobno Islandia nie wprowadziła jeszcze zmiany czasu?

Może inaczej z tamtej strony oglądają kosmos.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:16:50, 27-10-2011 Barakuda

    Na mnie zmiana czasu źle wpływa. Mówienie, że człowiek nie odczuwa zmiany jest nieuprawnione. Organizm nie jest wskazówką zegarka, którą się przestawia za pomocą śrubki. Już wiele razy liczono, że oszczędności nie ma żadnych lub są tak znikome, że nie warte ich podkreślania. Natomiast szkody są duże i to właśnie w ludziach, ich funkcjonowaniu po takiej zmianie.
    Bardzo mi to przeszkadza i denerwuje.
    ... zobacz więcej
  • 19:22:45, 27-10-2011 slava

    Jest za zniesieniem zmiany czasu, co pół roku.

    Podejrzewam, że częściowo moja bezsennośc wzięła się, własnie w wyniku tych działań.
  • 19:26:50, 27-10-2011 Barakuda

    Też uważam, że powinno się zrezygnować z tych działań.
    A może pokusimy się - my to znaczy seniorzy - o wniesienie inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie?
  • 19:54:43, 27-10-2011 koziorożec

    witam Barakudę i Wiesię

    piękny temat, mam nadzieję, że myślimy o tym samym tzn - ja się cieszę, że wreszcie w niedzielę wrócimy do normalnego czasu. Nic mnie tak nie wnerwia jak zmiana czasu wiosną - zabierają nam godzinę dziennie.....
  • 19:59:26, 27-10-2011 slava

    Cytat:
    Barakuda
    Też uważam, że powinno się zrezygnować z tych działań.
    A może pokusimy się - my to znaczy seniorzy - o wniesienie inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie?

    Jestem za, podpowiedz jak to widzisz.
  • 20:00:55, 27-10-2011 slava

    Cytat:
    koziorożec
    witam Barakudę i Wiesię

    piękny temat, mam nadzieję, że myślimy o tym samym tzn - ja się cieszę, że wreszcie w niedzielę wrócimy do normalnego czasu. Nic mnie tak nie wnerwia jak zmiana czasu wiosną - zabierają nam godzinę dziennie.....
    Marysiu, mnie nie chodzi o zabieranie,
    tylko, że ja mam cały cykl pochrzaniony.
    Jak już się przyzwyczaję to znowu zmiana.
  • 20:07:23, 27-10-2011 koziorożec

    Wiesiu
    to znaczy, że dla Ciebie jest obojętne, który będzie czas, byleby nie był zmieniany - czy dobrze rozumiem?
    - ja natomiast jestem zdecydowanie za tym czasem, do którego wrócimy w niedzielę - i ten traktuję jako normalny, godzina+ w ciągu dnia - to dla mnie bardzo dużo.
  • 20:13:45, 27-10-2011 slava

    Cytat:
    koziorożec
    Wiesiu
    to znaczy, że dla Ciebie jest obojętne, który będzie czas, byleby nie był zmieniany - czy dobrze rozumiem?
    - ja natomiast jestem zdecydowanie za tym czasem, do którego wrócimy w niedzielę - i ten traktuję jako normalny, godzina+ w ciągu dnia - to dla mnie bardzo dużo.
    Marysiu, dobrze rozumiesz, poza tym czas zimowy jest czasem prawidłowym, z tego co wiem.
  • 21:02:25, 27-10-2011 slava

    Każda zmiana czasu to szok dla organizmu.
    Nawet ta niewielka, kiedy zegary przestawiamy o godzinę do przodu czy do tyłu, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.
    Nasz organizm nie lubi szoków, reaguje na nie różnymi dolegliwościami.
    Co innego, jeśli zmiany zachodzą powoli, cyklicznie, jak to ma miejsce np. z porami roku, zmieniającą się temperaturą, długością dnia i nocy. Wtedy organizm ma możliwość stopniowego przyzwyczajania się do zmian.
    Nagła zmiana czasu może spowodować bezsenność albo przeciwnie, większą senność, uczucie znużenia, bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, stany depresyjne, wahania ciśnienia. Te niekorzystne objawy mogą się utrzymywać przez kilka dni, a nawet tygodni.
    Zmiana czasu powoduje ponadto brak witaminy B6 i zaburzenia w produkcji melatoniny, hormonu regulującego pracę naszego zegara biologicznego. Jego produkcja jest ściśle związana z naszym rytmem dobowym. Rozregulowanie tego rytmu, prowadzące do zachwiania produkcji melatoniny, skutkuje obniżeniem odporności.
    Aby nie doprowadzić do takiego stanu, należy odpowiednio się zabezpieczyć: wysypiać się, dobrze odżywiać, chodzić codziennie na spacery, ubierać odpowiednio do pogody, unikać osób przeziębionych. A przede wszystkim dać sobie spokój z poważniejszymi wyzwaniami. Nie podejmować się ciężkich prac, ponad siłę, żeby nie zmuszać organizmu do nadmiernego wysiłku.
    Na zmianę czasu dotkliwiej reagują osoby chorujące przewlekle, osoby starsze i meteoropaci, czyli nadwrażliwi na pogodę.
    Oni często muszą w takich sytuacjach wspomagać organizm preparatami poprawiającymi kondycję.
    Ale o tym zadecydować może lekarz.
    ... zobacz więcej
  • 21:09:27, 28-10-2011 Barakuda

    Cytat:
    Wiesia.
    Jestem za, podpowiedz jak to widzisz.
    Witam
    Trzeba zacząć zbierać podpisy w swoim środowisku. Rozpropagować to i wysłać do Sejmu.
    Podpisów chyba musi być 100 tys. Jeszcze sprawdzę /poszukam w necie/ to napiszę.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy